Highest rated films

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★

  • First Man

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★½

  • Black Panther

    ★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★

  • Annihilation

    ★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★½

  • Interstellar

    ★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★

  • American Beauty

    ★★★★

  • Finding Dory

    ★★★★

  • The Big Sick

    ★★★★

  • Heat

    ★★★★

  • Unbreakable

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★★

  • Walk the Line

    ★★★★

  • The Village

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★½

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 159 Films watched
  • 13.2 Average per month
  • 3.1 Average per week

Milestones

First Film

Labyrinth

Jan 1

Most Watched

Mission: Impossible - Fallout

twice

Ant-Man and the Wasp

twice

Deadpool 2

twice

Solo: A Star Wars Story

twice

Avengers: Infinity War

twice

Last Film

Christopher Robin

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
69 films
Action
51 films
Comedy
48 films
Thriller
46 films
Adventure
41 films
Sci Fi
31 films
Crime
29 films
Romance
21 films
Mystery
20 films
Fantasy
19 films
USA
144 films
UK
35 films
Germany
18 films
France
9 films
China
7 films
Canada
6 films
Sweden
4 films
Hong Kong
4 films
Australia
3 films
Denmark
3 films
English
155 films
Spanish
18 films
French
18 films
German
16 films
Russian
10 films
Italian
8 films
Arabic
6 films
Swedish
5 films
Japanese
4 films
Chinese
4 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

The Shining
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Circle
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The End of Meat
Average weighted rating:

3.3

Films Troedelkatze watched in 2018

  • Christopher Robin
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Live Free or Die Hard
  • The Equalizer 2
  • Roma
  • Home Alone
  • Ocean's Eight
  • Isle of Dogs
  • The Girl Who Played with Fire
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Ant-Man and the Wasp
  • Walk the Line
  • Apollo 13
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • First Man
  • Text for You
  • Inside Llewyn Davis
  • Only the Brave
  • Smilla's Sense of Snow
  • A Star Is Born
  • Rampage
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Venom
  • Hellboy
  • Constantine
  • Deadpool 2
  • Solo: A Star Wars Story
  • The Matrix
  • 7 Days in Entebbe
  • The Sixth Sense
  • Signs
  • The Village
  • You Were Never Really Here
  • The Disaster Artist
  • Alien: Covenant
  • The Shining
  • Avengers: Infinity War
  • Lady Bird
  • Unbreakable
  • The Devil Wears Prada
  • The Cleaners
  • BlacKkKlansman
  • I, Tonya
  • The Death of Stalin
  • Source Code
  • Game Night
  • Molly's Game
  • Hope Springs
  • Tulip Fever
  • The Meg
  • The Post
  • Red Sparrow
  • A Walk Among the Tombstones
  • Extinction
  • Keanu
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Tomb Raider
  • Ant-Man and the Wasp
  • mother!
  • The Young Victoria
  • Central Intelligence
  • Mark Felt: The Man Who Brought Down the White House
  • Black Panther
  • Ghostbusters
  • Sicario: Day of the Soldado
  • Wonder
  • Sicario
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Mission: Impossible III
  • True Lies
  • The Commuter
  • Finding Dory
  • Hereditary
  • The Nice Guys
  • Wind River
  • Walk with Me
  • Downsizing
  • Darkest Hour
  • Solo: A Star Wars Story
  • Deadpool 2
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Bridesmaids
  • A Most Wanted Man
  • Embrace
  • The Bourne Legacy
  • American Beauty
  • The A-Team
  • In the Fade
  • Pillow Talk
  • Score: A Film Music Documentary
  • The Director and the Jedi
  • Collateral
  • Heat
  • American Assassin
  • Interstellar
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Deadpool
  • Avengers: Infinity War
  • No Country for Old Men
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Hateful Eight
  • Everything is Illuminated
  • A Quiet Place
  • Seven Psychopaths
  • Patriots Day
  • The Straight Story
  • Detroit
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • The Circle
  • Ready Player One
  • Coco
  • Meet Joe Black
  • How to Be Single
  • Battle of the Sexes
  • Paddington 2
  • Murder on the Orient Express
  • The Big Sick
  • Spectre
  • Annihilation
  • Dracula
  • The Adjustment Bureau
  • Victoria & Abdul
  • The End of Meat
  • The Hitman's Bodyguard
  • American Made
  • Thor: Ragnarok
  • The Shape of Water
  • Black Swan
  • Blade Runner 2049
  • Groundhog Day
  • Gold
  • Atomic Blonde
  • Magic Mike
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Bullyparade: The Movie
  • It
  • Seeing Allred
  • The Other Boleyn Girl
  • Black Panther
  • Eastern Promises
  • One of Us
  • My Cousin Rachel
  • Mamma Mia!
  • Bridget Jones's Baby
  • The Semolina Dumpling Affair
  • The People vs. Fritz Bauer
  • Logan Lucky
  • An Inconvenient Sequel: Truth to Power
  • Wreck-It Ralph
  • The Flight of the Phoenix
  • The Time Machine
  • Suffragette
  • Ladyhawke
  • Coco
  • The Cell
  • Ghost in the Shell
  • Labyrinth

World Map

Highly rated films Troedelkatze is yet to see

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Dominion
  • Minding the Gap
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Shoplifters
  • Burn the Stage: The Movie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more