Highest rated films

  • Joker

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • The Crystal Calls - Making The Dark Crystal: Age of Resistance

    ★★★★

  • Klaus

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★

  • The Avengers

    ★★★★

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★★★

  • Green Book

    ★★★★

  • First Man

    ★★★★

  • Moneyball

    ★★★★

  • Ralph Breaks the Internet

    ★★★★

  • The Game Changers

    ★★★★

  • All About Me

    ★★★★

  • Django Unchained

    ★★★½

  • It

    ★★★½

  • Incredibles 2

    ★★★½

  • The Prestige

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 125 Films watched
  • 10.4 Average per month
  • 2.4 Average per week

Milestones

First Film

Bird Box

Jan 1

Most Watched

Spider-Man: Far from Home

twice

Avengers: Endgame

twice

Captain Marvel

twice

Last Film

The Two Popes

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
67 films
Adventure
34 films
Action
33 films
Comedy
33 films
Thriller
29 films
Sci Fi
27 films
Romance
17 films
History
17 films
Crime
16 films
Family
12 films
USA
108 films
UK
28 films
Canada
8 films
Germany
5 films
France
5 films
Italy
4 films
China
4 films
Australia
3 films
Spain
2 films
Ireland
2 films
English
122 films
French
17 films
Italian
14 films
Spanish
13 films
German
12 films
Japanese
8 films
Chinese
7 films
Latin
5 films
Arabic
4 films
Cantonese
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 4

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Dark Phoenix
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Manson: Music From an Unsound Mind
Average weighted rating:

3.3

Films Troedelkatze watched in 2019

  • The Two Popes
  • The Aeronauts
  • Toy Story 4
  • Klaus
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Marriage Story
  • 6 Underground
  • The Irishman
  • Captain America: The Winter Soldier
  • The Report
  • The Lion King
  • Brittany Runs a Marathon
  • Yesterday
  • Apollo 11
  • Watchmen
  • Burnt
  • Spider-Man: Far from Home
  • Ford v Ferrari
  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot
  • RBG
  • Godzilla: King of the Monsters
  • King of Thieves
  • Predestination
  • Moneyball
  • Inglourious Basterds
  • The Game Changers
  • Dark Phoenix
  • In the Tall Grass
  • Rocketman
  • Joker
  • The Dark Crystal
  • The Crystal Calls - Making The Dark Crystal: Age of Resistance
  • Syriana
  • Manson: Music From an Unsound Mind
  • The Front Runner
  • Aladdin
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Django Unchained
  • Juliet, Naked
  • Colette
  • Mary Shelley
  • It Chapter Two
  • It
  • Avengers: Endgame
  • Sex and the City
  • The Prestige
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Kill Bill: Vol. 1
  • All About Me
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Free Solo
  • The Sisters Brothers
  • Prospect
  • Maria by Callas
  • Alita: Battle Angel
  • Halloween
  • Us
  • Never Look Away
  • Destroyer
  • Captain Marvel
  • Cold Pursuit
  • Vice
  • Spider-Man: Far from Home
  • My Neighbor Totoro
  • Father of the Bride
  • To Be or Not to Be
  • Gladiator
  • The Last of the Mohicans
  • The House with a Clock in Its Walls
  • It Comes at Night
  • A Most Violent Year
  • Always Be My Maybe
  • The Nutcracker and the Four Realms
  • 47 Meters Down
  • Mulan
  • The Meg
  • The Favourite
  • Call Me by Your Name
  • Crooked House
  • Borg vs McEnroe
  • Black Mirror: Smithereens
  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too
  • Black Mirror: Striking Vipers
  • Ralph Breaks the Internet
  • A Simple Favor
  • All the Money in the World
  • Mary Queen of Scots
  • Tully
  • Phantom Thread
  • Hotel Artemis
  • Hostiles
  • Love, Simon
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society
  • Glass
  • End of Watch
  • Destination Wedding
  • First Man
  • The Children Act
  • There Will Be Blood
  • The Great Dictator
  • Aquaman
  • Widows
  • 25 kmh
  • Bumblebee
  • Unicorn Store
  • Avengers: Endgame
  • Avengers: Infinity War
  • Avengers: Age of Ultron
  • The Avengers
  • Crazy Rich Asians
  • The Goonies
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Shazam!
  • The Rider
  • Incredibles 2
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Bad Times at the El Royale
  • Bohemian Rhapsody
  • Captain Marvel
  • Green Book
  • The Happy Prince
  • The Predator
  • I Feel Pretty
  • Bird Box

World Map

Highly rated films Troedelkatze is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • John Denver Trending
  • Invisible Life
  • Kumbalangi Nights
  • Bacurau
  • The Lighthouse
  • The Last Black Man in San Francisco

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more