Collin has logged 328 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Loving

Loving

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
All We Had

All We Had

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Other People

Other People

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Elephant

Elephant

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Brand Upon the Brain!

Brand Upon the Brain!

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Complete Unknown

Complete Unknown

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Henry Gamble's Birthday Party

Henry Gamble's Birthday Party

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
King Cobra

King Cobra

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shadow of the Vampire

Shadow of the Vampire

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Braindead

Braindead

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry