Sort by

trolleyfreak has logged 260 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Busby

Busby

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Devil Next Door

The Devil Next Door

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Harvey

Harvey

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Magic Town

Magic Town

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Naked Civil Servant

The Naked Civil Servant

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Strangers When We Meet

Strangers When We Meet

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Casque d'Or

Casque d'Or

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Path of Hope

The Path of Hope

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Illusion

Illusion

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Arthur Hailey's The Moneychangers

Arthur Hailey's The Moneychangers

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Man from Snowy River

The Man from Snowy River

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Boys' Night Out

Boys' Night Out

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Gunfight

A Gunfight

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Final Countdown

The Final Countdown

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Way West

The Way West

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cast a Giant Shadow

Cast a Giant Shadow

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Indian Fighter

The Indian Fighter

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Fury

The Fury

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Special London Bridge Special

The Special London Bridge Special

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Amos

Amos

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tough Guys

Tough Guys

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Victory at Entebbe

Victory at Entebbe

1976
×
Read the review Edit this entry  
13
The List of Adrian Messenger

The List of Adrian Messenger

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gunfight at the O.K. Corral

Gunfight at the O.K. Corral

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sparrows Can't Sing

Sparrows Can't Sing

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Draw!

Draw!

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Town Without Pity

Town Without Pity

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Suede: The Insatiable Ones

Suede: The Insatiable Ones

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Escape

Escape

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Man Between

The Man Between

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Free Soul

A Free Soul

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Story of Three Loves

The Story of Three Loves

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Big Trees

The Big Trees

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Villain

The Villain

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Materassi Sisters

The Materassi Sisters

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Vikings

The Vikings

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wild and Wonderful

Wild and Wonderful

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Yellow Sky

Yellow Sky

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Don't Make Waves

Don't Make Waves

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Two of Us

The Two of Us

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry