Sort by

Addison has logged 41 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
DumbLand

DumbLand

2002
×
★★★
Edit this entry  
29
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★
Edit this entry  
26
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Alien

Alien

1979
×
★★★½
Edit this entry  
22
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Edit this entry  
22
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Edit this entry  
21
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cosmos

Cosmos

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Europa

Europa

1991
×
★★★★
Edit this entry  
15
Werner Herzog Eats His Shoe

Werner Herzog Eats His Shoe

1980
×
Edit this entry  
15
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★
Edit this entry  
15
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★½
Edit this entry  
14
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Once

Once

2007
×
★★★½
Edit this entry  
13
A Gentle Woman

A Gentle Woman

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Rejected

Rejected

2000
×
Edit this entry  
13
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Edit this entry  
09
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Tale of Zatoichi

The Tale of Zatoichi

1962
×
★★★½
Edit this entry  
06
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★½
Edit this entry  
05
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★½
Edit this entry  
02
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★
Read the review Edit this entry