RSS feed for Dylan

Dylan has logged 58 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dangerous Encounters of the First Kind

Dangerous Encounters of the First Kind

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Some Call It Loving

Some Call It Loving

1973
×
★★★½
Edit this entry  
31
Rey

Rey

2017
×
★★★
Edit this entry  
31
You Don't Mess with the Zohan

You Don't Mess with the Zohan

2008
×
★★★½
Edit this entry  
27
Some Came Running

Some Came Running

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
27
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Danger: Diabolik

Danger: Diabolik

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Edit this entry  
25
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
Edit this entry  
25
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
Edit this entry  
24
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Year of the Dragon

Year of the Dragon

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
24
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Blade II

Blade II

2002
×
★★★★
Edit this entry  
22
Blade

Blade

1998
×
★★
Edit this entry  
22
Faust

Faust

1926
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Priest

Priest

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
Dodsworth

Dodsworth

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
20
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Mother and the Whore

The Mother and the Whore

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Big Red One

The Big Red One

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Clockers

Clockers

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★
Edit this entry  
16
Ghost in the Shell 2: Innocence

Ghost in the Shell 2: Innocence

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Christine

Christine

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Steel Helmet

The Steel Helmet

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Crimson Kimono

The Crimson Kimono

1959
×
★★★★
Edit this entry  
11
Capone

Capone

2020
×
★★
Edit this entry  
11
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Rock Hudson's Home Movies

Rock Hudson's Home Movies

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Keep It for Yourself

Keep It for Yourself

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Fallen Angel

Fallen Angel

1945
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Boxer's Omen

The Boxer's Omen

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
½
Edit this entry  
07
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Le Deuxième Souffle

Le Deuxième Souffle

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Edit this entry