Highest rated films

  • Ratatouille

    ★★★★½

  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

    ★★★★½

  • Zodiac

    ★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★

  • Death Proof

    ★★★★

  • The Simpsons Movie

    ★★★★

  • The Bourne Ultimatum

    ★★★★

  • American Gangster

    ★★★★

  • Amores Perros

    ★★★★★

  • The Lives of Others

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★½

  • Alien

    ★★★★½

  • Finding Nemo

    ★★★★½

  • Monsters, Inc.

    ★★★★½

  • Before Sunset

    ★★★★½

  • Aliens

    ★★★★½

  • American History X

    ★★★★½

  • Funny Games

    ★★★★½

  • Blood Diamond

    ★★★★½

  • The Fountain

    ★★★★½

  • High Tension

    ★★★★½

  • Alpha Dog

    ★★★★½

  • House of Sand and Fog

    ★★★★½

  • Tae Guk Gi: The Brotherhood of War

    ★★★★½

By week

Jan Dec
  • 315 Films watched
  • 26.2 Average per month
  • 6 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Jan 1

Diary Milestones

The Planet

50th · Mar 21

28 Weeks Later

100th · May 14

Captivity

150th · Jul 2

Citizen Kane

200th · Aug 26

Mad Max

250th · Oct 11

Last Film

Harold & Kumar Go to White Castle

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
152 films
Thriller
131 films
Comedy
91 films
Horror
70 films
Action
65 films
Crime
64 films
Mystery
58 films
Adventure
43 films
Fantasy
40 films
Romance
39 films
USA
251 films
UK
60 films
Germany
37 films
France
31 films
Canada
31 films
Japan
9 films
South Korea
8 films
Australia
6 films
Mexico
6 films
Spain
5 films
English
271 films
French
10 films
Japanese
8 films
Korean
6 films
German
5 films
Spanish
5 films
Russian
4 films
Thai
1 film
Danish
1 film
Kurdish
1 film
History
Average 3.75
War
Average 3.50
Animation
Average 3.42
Drama
Average 3.38
Crime
Average 3.38
Family
Average 3.38
Mystery
Average 3.32
Thriller
Average 3.31
Romance
Average 3.27
Horror
Average 3.21
Austria
Average 3.70
Spain
Average 3.60
Mexico
Average 3.58
Romania
Average 3.50
South Korea
Average 3.44
Japan
Average 3.33
France
Average 3.27
Germany
Average 3.24
USA
Average 3.22
German
Average 4.10
Spanish
Average 3.80
Korean
Average 3.58
Russian
Average 3.50
French
Average 3.45
Japanese
Average 3.25
English
Average 3.20

Breakdown

2007 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

Grave of the Fireflies
Average weighted rating:

4.4

Lowest average

Epic Movie
Average weighted rating:

1.2

Most popular

American Psycho
Average weighted rating:

3.9

Most obscure

The Planet
Average weighted rating:

3.4

Films Trevor watched in 2007

  • Harold & Kumar Go to White Castle
  • Go
  • Dogma
  • Monsters, Inc.
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • The Polar Express
  • Finding Nemo
  • The Thing
  • Wrong Turn
  • We Own the Night
  • The Nightmare Before Christmas
  • American Gangster
  • Bee Movie
  • The Golden Compass
  • Code Name: The Cleaner
  • The Nines
  • The Mothman Prophecies
  • Christine
  • Hitman
  • Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
  • Walk the Line
  • Planet Terror
  • The Darjeeling Limited
  • Beowulf
  • Sleuth
  • Shrooms
  • Along Came a Spider
  • Aliens
  • Alien
  • The Constant Gardener
  • Good Luck Chuck
  • The Fog
  • Secretary
  • Scanners
  • Mystic River
  • El Mariachi
  • Desperado
  • The Notebook
  • 30 Days of Night
  • Eagle vs Shark
  • The Lookout
  • Death at a Funeral
  • Sicko
  • Hatchet
  • Resident Evil: Extinction
  • Saw IV
  • Eastern Promises
  • The Devil's Rejects
  • Logan's Run
  • Army of Darkness
  • One Missed Call
  • House of 1000 Corpses
  • Hotel Chevalier
  • Saw
  • Resident Evil: Apocalypse
  • The Heartbreak Kid
  • The Seeker: The Dark Is Rising
  • Halloween
  • Rendition
  • Code Unknown
  • Shutter
  • The Invasion
  • Ratatouille
  • Mr. Brooks
  • A Tale of Two Sisters
  • Mad Max
  • Day Watch
  • Spun
  • Night Watch
  • The Kingdom
  • Mr. Woodcock
  • Stalker
  • I'm a Cyborg, But That's OK
  • Videodrome
  • The Matador
  • Happy Accidents
  • Gone
  • The Fisher King
  • The Three Burials of Melquiades Estrada
  • Boys Don't Cry
  • War
  • Michael Clayton
  • Manderlay
  • I Now Pronounce You Chuck & Larry
  • Funny Games
  • Before Sunset
  • Dogville
  • Before Sunrise
  • Disturbia
  • Death Proof
  • The Edukators
  • Turtles Can Fly
  • This Film Is Not Yet Rated
  • Stir of Echoes
  • Evil Dead II
  • The Brave One
  • American History X
  • Superbad
  • The Fly
  • 3:10 to Yuma
  • 1408
  • Shoot 'Em Up
  • Rosemary's Baby
  • Fear and Loathing in Las Vegas
  • Run, Fatboy, Run
  • Breach
  • Death Sentence
  • The Evil Dead
  • The Bourne Ultimatum
  • Tideland
  • Sherrybaby
  • My Own Private Idaho
  • The Contract
  • 9th Company
  • Get Carter
  • Citizen Kane
  • Popcorn
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • Bubba Ho-tep
  • Beyond Borders
  • Boogie Nights
  • Evan Almighty
  • Edtv
  • The Thirteenth Floor
  • Tell No One
  • Tears of the Sun
  • The Boondock Saints
  • Knocked Up
  • When a Stranger Calls
  • Broken Flowers
  • Arizona Dream
  • Jacob's Ladder
  • Happy Endings
  • Reign of Fire
  • Bubble Boy
  • Everything Is Illuminated
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • The Pledge
  • The Bridge
  • Monster
  • Resident Evil
  • House of Wax
  • Cashback
  • The Simpsons Movie
  • Shrek the Third
  • Session 9
  • The Weather Man
  • American Splendor
  • The Squid and the Whale
  • Rushmore
  • Transformers
  • The Cave
  • Punch-Drunk Love
  • Darkness
  • Earthstorm
  • Reign Over Me
  • Living & Dying
  • Live Free or Die Hard
  • Dead Silence
  • The Omen
  • The Devil's Backbone
  • Lost Highway
  • High Tension
  • Red Road
  • Hostel: Part II
  • Captivity
  • The SpongeBob SquarePants Movie
  • Mission to Mars
  • Paris, Je T'Aime
  • Free Jimmy
  • Reno 911!: Miami
  • Beowulf & Grendel
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • Cabin Fever
  • I'll Sleep When I'm Dead
  • The Lake House
  • The Dark
  • London
  • Vacancy
  • Good Bye Lenin!
  • Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
  • Sympathy for Mr. Vengeance
  • Lady Vengeance
  • Oldboy
  • High Fidelity
  • Out of Time
  • Waiting...
  • Cry_Wolf
  • Ocean's Thirteen
  • Hollywoodland
  • Black Snake Moan
  • The Rules of Attraction
  • The Death of Mr. Lazarescu
  • American Pie Presents: The Naked Mile
  • The Ringer
  • Wedding Daze
  • Black Christmas
  • Caché
  • Dark Star
  • See No Evil
  • The Iron Giant
  • MirrorMask
  • Pirates of the Caribbean: At World's End
  • Match Point

See all 315

World map

Highly rated films Trevor is yet to see

  • Legally Blonde: The Musical
  • Monica's Gang in an Adventure in Time
  • Estômago: A Gastronomic Story
  • Basic Sanitation: The Movie
  • Secret Sunshine
  • I-Be Area
  • Bratz: Fashion Pixiez
  • Fake Blonde

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more