Highest rated films

  • WALL·E

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • Iron Man

    ★★★★

  • Mamma Mia!

    ★★★★

  • Cloverfield

    ★★★★

  • Changeling

    ★★★★

  • The Ruins

    ★★★★

  • Kung Fu Panda

    ★★★½

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Requiem for a Dream

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Toy Story 2

    ★★★★★

  • Into the Wild

    ★★★★★

  • Planet of the Apes

    ★★★★★

  • Gone Baby Gone

    ★★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★½

  • The Departed

    ★★★★½

  • Léon: The Professional

    ★★★★½

  • Juno

    ★★★★½

  • Apocalypse Now

    ★★★★½

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★½

  • Full Metal Jacket

    ★★★★½

By week

Jan Dec
  • 327 Films watched
  • 27.2 Average per month
  • 6.3 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Once

Jan 1

Diary Milestones

Dial M for Murder

50th · Feb 23

The Orphanage

100th · Apr 7

AVP: Alien vs. Predator

150th · May 30

WALL·E

200th · Jul 19

Tropic Thunder

250th · Sep 20

Last Film

C.R.A.Z.Y.

Dec 30

Most Watched

Garden State

3 times

Kiss Kiss Bang Bang

twice

The Usual Suspects

twice

Dan in Real Life

twice

Gone Baby Gone

twice

Genres, countries & languages

Drama
198 films
Thriller
124 films
Crime
79 films
Action
67 films
Comedy
67 films
Romance
54 films
Mystery
54 films
Sci Fi
50 films
Horror
46 films
Adventure
45 films
USA
267 films
UK
85 films
France
39 films
Germany
32 films
Japan
13 films
Italy
12 films
Canada
10 films
Spain
8 films
Australia
5 films
Belgium
5 films
English
293 films
French
11 films
Japanese
7 films
Spanish
5 films
German
3 films
Russian
1 film
Tswana
1 film
Chinese
1 film
Cantonese
1 film
Danish
1 film
War
Average 4.00
Documentary
Average 3.75
History
Average 3.71
Animation
Average 3.70
Romance
Average 3.69
Music
Average 3.67
Drama
Average 3.66
Crime
Average 3.59
Mystery
Average 3.48
Thriller
Average 3.48
Ireland
Average 4.12
Spain
Average 3.75
Australia
Average 3.70
Hong Kong
Average 3.60
USA
Average 3.55
Mexico
Average 3.50
Switzerland
Average 3.50
Canada
Average 3.50
UK
Average 3.45
Italy
Average 3.42
Spanish
Average 4.00
French
Average 3.55
English
Average 3.53
Japanese
Average 3.21

Breakdown

2008 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

City of God
Average weighted rating:

4.5

Lowest average

One Missed Call
Average weighted rating:

1.8

Most popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.5

Most obscure

Shoot on Sight
Average weighted rating:

3.0

Films Trevor watched in 2008

  • C.R.A.Z.Y.
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
  • Toy Story 2
  • Sky High
  • Watership Down
  • In the Shadow of the Moon
  • Romeo + Juliet
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • Transporter 3
  • The Day the Earth Stood Still
  • Dancer in the Dark
  • Taxi Driver
  • Three Kings
  • 25th Hour
  • It's a Wonderful Life
  • The Children
  • Madagascar: Escape 2 Africa
  • Run Lola Run
  • Manic
  • Thirteen Conversations About One Thing
  • Bullitt
  • Changeling
  • What Just Happened
  • Time Bandits
  • The Departed
  • The Jacket
  • The Last Kiss
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • My Best Friend's Girl
  • Cleaner
  • Following
  • Garden State
  • The 39 Steps
  • Mulholland Drive
  • Saw V
  • W.
  • Quantum of Solace
  • Bobby
  • 15 Minutes
  • Misery
  • The Dreamers
  • Bound
  • Downfall
  • Wristcutters: A Love Story
  • The Usual Suspects
  • Taken
  • City of Ember
  • Black Sheep
  • The King of Kong: A Fistful of Quarters
  • The Usual Suspects
  • The Fountain
  • Last Man Standing
  • Eagle Eye
  • Burn After Reading
  • Mirrors
  • The Boy in the Striped Pyjamas
  • Casino Royale
  • The New World
  • Breaking the Waves
  • The Lake House
  • Across the Universe
  • The Life of David Gale
  • Ali
  • How to Lose Friends & Alienate People
  • Righteous Kill
  • Lolita
  • The Running Man
  • The Sixth Sense
  • The Big Blue
  • Appaloosa
  • Death Race
  • Iris
  • RockNRolla
  • The Wackness
  • Dan in Real Life
  • Tropic Thunder
  • Pineapple Express
  • Somers Town
  • Man on Wire
  • Inside I'm Dancing
  • Little Children
  • Bangkok Dangerous
  • The Strangers
  • My Left Foot: The Story of Christy Brown
  • American Psycho
  • The Ballad of Jack and Rose
  • Down by Law
  • Three Colours: Red
  • Three Colours: White
  • Three Colours: Blue
  • Training Day
  • Grave of the Fireflies
  • Gone Baby Gone
  • Hellboy II: The Golden Army
  • Shoot on Sight
  • Gangs of New York
  • Wag the Dog
  • Brick
  • Gosford Park
  • Office Space
  • Hellboy
  • Chocolat
  • Mamma Mia!
  • Star Wars: The Clone Wars
  • Over the Edge
  • Capote
  • [REC]
  • Chopper
  • Garden State
  • Dune
  • Renaissance
  • Straw Dogs
  • The Frighteners
  • Wonder Boys
  • WALL·E
  • The Dark Knight
  • Batman Begins
  • Flight of the Navigator
  • Half Nelson
  • 2010
  • Lords of Dogtown
  • 10 Things I Hate About You
  • The Kite Runner
  • She's So Lovely
  • Lost in Translation
  • WALL·E
  • Planet of the Apes
  • Revolver
  • Damien: Omen II
  • Into the Wild
  • Battle for the Planet of the Apes
  • The Omen
  • Cloverfield
  • Kung Fu Panda
  • Conquest of the Planet of the Apes
  • Escape from the Planet of the Apes
  • Beneath the Planet of the Apes
  • Rescue Dawn
  • Planet of the Apes
  • Elephant
  • Don't Look Now
  • The Good Night
  • The Incredible Hulk
  • Adulthood
  • Hancock
  • Wanted
  • The Chumscrubber
  • The Day of the Triffids
  • The Island
  • Alpha Dog
  • Lady in the Water
  • The Trouble with Harry
  • K-PAX
  • Teeth
  • The Ruins
  • Signs
  • Letters from Iwo Jima
  • Open Your Eyes
  • Imaginary Heroes
  • Funny Games
  • The Happening
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Closer
  • 8½
  • Shooter
  • Lars and the Real Girl
  • A Scanner Darkly
  • Gone Baby Gone
  • Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay
  • Prom Night
  • The Skeleton Key
  • Fireworks
  • Y Tu Mamá También
  • This Is England
  • Stay
  • AVP: Alien vs. Predator
  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
  • My Blueberry Nights
  • 11:14
  • The Descent
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • Raiders of the Lost Ark
  • Equilibrium
  • Outpost
  • Persepolis
  • Unbreakable
  • Event Horizon
  • Speed Racer
  • Slaughterhouse-Five
  • Reign Over Me
  • Doomsday
  • The Eye
  • Nineteen Eighty-Four
  • Being There
  • The Beach
  • P2
  • Iron Man
  • Léon: The Professional
  • The Deer Hunter
  • Inside Man

See all 327

World map

Highly rated films Trevor is yet to see

  • Radiohead: In Rainbows – From the Basement
  • Company
  • Love Exposure
  • Still Walking
  • It's Not Me, I Swear!
  • Fiction.
  • Rent: Filmed Live on Broadway
  • Tokyo Sonata

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more