Highest rated films

  • Up

    ★★★★½

  • Avatar

    ★★★★½

  • (500) Days of Summer

    ★★★★½

  • District 9

    ★★★★½

  • Away We Go

    ★★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • Zombieland

    ★★★★

  • Moon

    ★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • WALL·E

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Toy Story

    ★★★★★

  • The Hurt Locker

    ★★★★★

  • Gone Baby Gone

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★½

  • Se7en

    ★★★★½

  • American Beauty

    ★★★★½

  • Juno

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★½

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★½

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★½

By week

Jan Dec
  • 289 Films watched
  • 24.1 Average per month
  • 5.5 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

The Spirit

Jan 3

Diary Milestones

Private Fears in Public Places

50th · Feb 28

Amélie

100th · May 10

Public Enemies

150th · Jul 20

Rope

200th · Sep 13

Jennifer's Body

250th · Nov 7

Last Film

Avatar

Dec 29

Most Watched

Closer

twice

2001: A Space Odyssey

twice

Genres, countries & languages

Drama
161 films
Thriller
86 films
Comedy
85 films
Romance
52 films
Crime
52 films
Action
51 films
Sci Fi
48 films
Adventure
37 films
Mystery
36 films
Horror
31 films
USA
240 films
UK
57 films
France
37 films
Germany
33 films
Canada
18 films
Spain
10 films
Australia
7 films
Italy
6 films
Belgium
5 films
Japan
4 films
English
260 films
French
13 films
Spanish
4 films
Japanese
2 films
Korean
2 films
Italian
2 films
Swedish
1 film
German
1 film
Romanian
1 film
War
Average 3.90
Animation
Average 3.71
History
Average 3.64
Family
Average 3.56
Drama
Average 3.53
Romance
Average 3.47
Crime
Average 3.47
Adventure
Average 3.43
Sci Fi
Average 3.36
Fantasy
Average 3.35
Spain
Average 3.65
Belgium
Average 3.60
France
Average 3.53
Japan
Average 3.50
UK
Average 3.46
Italy
Average 3.42
USA
Average 3.39
Germany
Average 3.36
Canada
Average 3.03
Australia
Average 2.93
Spanish
Average 4.00
French
Average 3.46
English
Average 3.36

Breakdown

2009 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest average

The Slaughterhouse Massacre
Average weighted rating:

1.8

Most popular

Fight Club
Average weighted rating:

4.3

Most obscure

Touch the Top of the World
Average weighted rating:

3.2

Films Trevor watched in 2009

  • Avatar
  • Bridge to Terabithia
  • The Incredibles
  • Sixteen Candles
  • War, Inc.
  • A Serious Man
  • Girl, Interrupted
  • The Dog Problem
  • Code 46
  • Stop-Loss
  • Choke
  • Me and Orson Welles
  • Paranormal Activity
  • Where the Wild Things Are
  • The Informant!
  • Law Abiding Citizen
  • They Live
  • Planet 51
  • The Box
  • Dumb and Dumber
  • Forgetting Sarah Marshall
  • The Big Lebowski
  • 3:10 to Yuma
  • Grace Is Gone
  • Superman Returns
  • Paperhouse
  • 2012
  • The Edukators
  • Harry Brown
  • Taking Woodstock
  • Autism: The Musical
  • Lost Highway
  • Closer
  • The Imaginarium of Doctor Parnassus
  • Fantastic Mr. Fox
  • Saw VI
  • Closer
  • Up
  • The Men Who Stare at Goats
  • Jennifer's Body
  • The Nines
  • Special
  • Big Fish
  • 4 Months, 3 Weeks and 2 Days
  • Eagle vs Shark
  • Couples Retreat
  • 9
  • This Is It
  • Smokin' Aces
  • Happy Accidents
  • Triangle
  • The Hunt for Red October
  • District B13
  • Stranger Than Fiction
  • Love Happens
  • Sin City
  • Happy Endings
  • Zack and Miri Make a Porno
  • Super Size Me
  • Who Killed the Electric Car?
  • Powder Blue
  • The Invention of Lying
  • Zombieland
  • 80 Minutes
  • Burn After Reading
  • Charlie Wilson's War
  • Away We Go
  • Toy Story
  • The Soloist
  • Pandorum
  • Surrogates
  • Finding Forrester
  • Splinter
  • Dance of the Vampires
  • When Harry Met Sally...
  • Brokeback Mountain
  • The Running Man
  • Snatch
  • Adventureland
  • Sorority Row
  • [REC]
  • Spirited Away
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Julie & Julia
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • Gamer
  • Torn Curtain
  • The Thing
  • The Life Before Her Eyes
  • Rope
  • The Final Destination
  • District 9
  • (500) Days of Summer
  • Redacted
  • Juno
  • The Good Girl
  • Seraphim Falls
  • The Hurt Locker
  • Inglourious Basterds
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Taxi to the Dark Side
  • Annie Hall
  • The Mist
  • Orphan
  • I Love You, Beth Cooper
  • Control
  • G.I. Joe: The Rise of Cobra
  • Definitely, Maybe
  • The Matrix
  • The Time Traveler's Wife
  • Ice Age: Dawn of the Dinosaurs
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • The Taking of Pelham 1 2 3
  • The Proposal
  • Tron
  • Memories of Murder
  • The Ugly Truth
  • Antichrist
  • Apollo 13
  • Face/Off
  • Spartacus
  • Moon
  • Se7en
  • Pursued
  • Tell No One
  • The Basketball Diaries
  • The Kingdom
  • Rain Man
  • Cube
  • Michael Clayton
  • Session 9
  • Tideland
  • Déjà Vu
  • Somers Town
  • City Rats
  • Lonesome Jim
  • Gomorrah
  • The Straight Story
  • Pan's Labyrinth
  • Public Enemies
  • Brüno
  • Priceless
  • TransSiberian
  • Groundhog Day
  • The City of Lost Children
  • The Ex
  • Akira
  • The Right Stuff
  • My Sister's Keeper
  • Delicatessen
  • Lord of War
  • Jackie Brown
  • To Kill a Mockingbird
  • WALL·E
  • Moon 44
  • Angels & Demons
  • Last Chance Harvey
  • Shoot 'Em Up
  • Radio
  • Manhunter
  • Transformers: Revenge of the Fallen
  • Sphere
  • Traffic
  • Tape
  • Adaptation.
  • The Hangover
  • The Piano Teacher
  • South Park: Bigger, Longer & Uncut
  • A History of Violence
  • Miller's Crossing
  • Terminator Salvation
  • Timecrimes
  • Nothing But the Truth
  • Bug
  • Eyes Wide Shut
  • Hunger
  • Drag Me to Hell
  • Night at the Museum: Battle of the Smithsonian
  • Coraline
  • I Am Sam
  • Romper Stomper
  • Igby Goes Down
  • Knocked Up
  • Oldboy
  • Babette's Feast
  • Fight Club
  • Casino
  • The Science of Sleep
  • 13 Tzameti
  • Amélie
  • Star Trek
  • Is Anybody There?
  • Butterfly on a Wheel
  • Fargo
  • The Darjeeling Limited
  • Crank: High Voltage
  • The Uninvited
  • State of Play
  • X-Men Origins: Wolverine
  • Paranoid Park
  • Volver
  • Cassandra's Dream
  • Pulp Fiction
  • Jarhead

See all 289

World map

Highly rated films Trevor is yet to see

  • Doctor Who: The End of Time
  • About Elly
  • Stolen Dreams
  • Doctor Who: The Waters of Mars
  • Castaway on the Moon
  • The White Meadows
  • Redline
  • City of Life and Death

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more