Highest rated films

  • Inception

    ★★★★★

  • Toy Story 3

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★½

  • Shutter Island

    ★★★★½

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★

  • Kick-Ass

    ★★★★

  • The Town

    ★★★★

  • Four Lions

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Hurt Locker

    ★★★★★

  • This Is England

    ★★★★★

  • Ratatouille

    ★★★★½

  • Up

    ★★★★½

  • Avatar

    ★★★★½

  • Trainspotting

    ★★★★½

  • Shaun of the Dead

    ★★★★½

  • American History X

    ★★★★½

  • District 9

    ★★★★½

  • The Village

    ★★★★½

  • Up in the Air

    ★★★★½

  • Forrest Gump

    ★★★★

  • Catch Me If You Can

    ★★★★

  • 28 Days Later

    ★★★★

  • The Game

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 232 Films watched
  • 19.3 Average per month
  • 4.4 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Avatar

Jan 2

Last Film

The Way Back

Dec 30

Diary Milestones

Ponyo
50th Feb 15
Iron Man 2
100th May 8
The Karate Kid
150th Aug 14
Burke & Hare
200th Oct 30

Most Watched

Up in the Air

twice

Genres, countries & languages

Drama
130 films
Comedy
81 films
Thriller
67 films
Action
54 films
Romance
46 films
Crime
41 films
Adventure
36 films
Sci Fi
32 films
Horror
25 films
Mystery
24 films
USA
171 films
UK
51 films
France
35 films
Germany
21 films
Canada
16 films
Japan
14 films
Australia
5 films
Austria
5 films
Spain
5 films
Italy
4 films
English
201 films
French
8 films
Japanese
7 films
German
6 films
Spanish
3 films
Korean
2 films
Swedish
1 film
Hindi
1 film
Hungarian
1 film
Italian
1 film
War
Average 3.57
Animation
Average 3.50
Family
Average 3.38
History
Average 3.36
Mystery
Average 3.33
Thriller
Average 3.31
Documentary
Average 3.30
Drama
Average 3.30
Romance
Average 3.26
Crime
Average 3.23
UK
Average 3.46
USA
Average 3.23
France
Average 3.21
Spain
Average 3.20
Japan
Average 3.18
Italy
Average 3.12
Australia
Average 3.00
Germany
Average 2.95
Canada
Average 2.81
Austria
Average 2.80
Japanese
Average 3.29
English
Average 3.22
French
Average 3.19
German
Average 3.17

Breakdown

2010 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

Princess Mononoke
Average weighted rating:

4.4

Lowest average

The Last Airbender
Average weighted rating:

1.1

Most popular

Inception
Average weighted rating:

4.2

Most obscure

Pigs
Average weighted rating:

2.8

Films Trevor watched in 2010

  • The Way Back
  • TRON: Legacy
  • Rachel Getting Married
  • In Good Company
  • Castle in the Sky
  • Derailed
  • Munich
  • Silent Hill
  • Monsters
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Cashback
  • The American
  • Skyline
  • The Hurt Locker
  • 71 Fragments of a Chronology of Chance
  • Kiki's Delivery Service
  • Jackass 3D
  • Saw 3D
  • The Consequences of Love
  • Up
  • Porco Rosso
  • Dead Snow
  • The Horde
  • Princess Mononoke
  • Shaun of the Dead
  • The Kids Are All Right
  • Due Date
  • A Life Less Ordinary
  • Metropolis
  • Shallow Grave
  • The Shining
  • Unbreakable
  • Burke & Hare
  • The Social Network
  • Sunshine
  • 28 Days Later
  • Easy A
  • RED
  • Panic Room
  • Alien³
  • Jesus Camp
  • Food, Inc.
  • Fanboys
  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover
  • Dan in Real Life
  • Water Lilies
  • Charlie St. Cloud
  • The Town
  • In Search of a Midnight Kiss
  • This Is England
  • Trainspotting
  • Buried
  • Made in Dagenham
  • The Seventh Continent
  • Hard Candy
  • The Paper
  • The Holiday
  • The Puffy Chair
  • The Yakuza
  • Cypher
  • Devil
  • Going the Distance
  • Resident Evil: Afterlife
  • The Village
  • The Other Guys
  • Cyrus
  • 2 Days in Paris
  • The Girlfriend Experience
  • Ratatouille
  • Lakeview Terrace
  • Cop Out
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Sorcerer's Apprentice
  • The Game
  • Everything Is Illuminated
  • The Last Airbender
  • Salt
  • The X Files: I Want to Believe
  • District 9
  • Margot at the Wedding
  • The Squid and the Whale
  • Human Nature
  • The Karate Kid
  • The Expendables
  • Gigantic
  • Remember Me
  • Knight and Day
  • The A-Team
  • Frequently Asked Questions About Time Travel
  • Insomnia
  • Toy Story 3
  • Shrek Forever After
  • Mr. Nobody
  • Smokin' Aces 2: Assassins' Ball
  • Splice
  • Predators
  • P2
  • Catch Me If You Can
  • Inception
  • Hot Tub Time Machine
  • Laurel Canyon
  • Office Space
  • Whatever Works
  • Killers
  • Death Sentence
  • Solaris
  • My Blueberry Nights
  • Greenberg
  • Get Him to the Greek
  • Pontypool
  • Duplicity
  • Benny's Video
  • Black Death
  • Wild Target
  • A Very Long Engagement
  • Moon
  • [REC]²
  • 4.3.2.1
  • The Losers
  • Body of Lies
  • JCVD
  • Tropic Thunder
  • Prince of Persia: The Sands of Time
  • Joint Security Area
  • Robin Hood
  • Four Lions
  • The Midnight Meat Train
  • Running with Scissors
  • Pigs
  • The Broken
  • Ghost Town
  • The Wave
  • Iron Man 2
  • Koyaanisqatsi
  • The Joneses
  • Dear John
  • The Ghost Writer
  • Date Night
  • He Was a Quiet Man
  • Ghost World
  • Cemetery Junction
  • Centurion
  • American History X
  • Repo Men
  • Whip It
  • Wolf Creek
  • Ghost Dog: The Way of the Samurai
  • Fish Tank
  • The Blind Side
  • Crazy Heart
  • Kick-Ass
  • Clash of the Titans
  • An Education
  • Whale Rider
  • The Fourth Kind
  • 36th Precinct
  • Push
  • Alice in Wonderland
  • How to Train Your Dragon
  • Seven Pounds
  • Thirst
  • A Single Man
  • Shutter Island
  • F/X
  • Time of the Wolf
  • I Love You Phillip Morris
  • Legion
  • From Paris with Love
  • Green Zone
  • My Cousin Vinny
  • The White Ribbon
  • The Crazies
  • Chloe
  • Arlington Road
  • My Life as a Dog
  • Primer
  • Jamon Jamon
  • Invictus
  • Leap Year
  • Extraordinary Measures
  • The Lovely Bones
  • Coffee and Cigarettes
  • Ponyo
  • All About My Mother
  • Two Hands
  • Youth in Revolt
  • My Name Is Khan
  • Astro Boy
  • Bandits
  • Notes on a Scandal
  • Blow
  • District 13: Ultimatum
  • The Road
  • Up in the Air
  • Precious
  • In the Loop
  • Brick Lane
  • Factotum
  • The Great Debaters
  • The Cove
  • Fido
  • Forrest Gump
  • The Book of Eli
  • United 93

See all 232

World map

Highly rated films Trevor is yet to see

  • The Disappearance of Haruhi Suzumiya
  • Poetry
  • Les Misérables - 25th Anniversary in Concert
  • Redline
  • Louis C.K.: Hilarious
  • Confessions
  • Udaan
  • El Infierno

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more