Highest rated films

  • 50/50

    ★★★★½

  • Warrior

    ★★★★½

  • Drive

    ★★★★

  • Moneyball

    ★★★★

  • Hugo

    ★★★★

  • The Help

    ★★★★

  • Source Code

    ★★★★

  • The Ides of March

    ★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★½

  • Ratatouille

    ★★★★½

  • Up

    ★★★★½

  • (500) Days of Summer

    ★★★★½

  • Schindler's List

    ★★★★½

  • Slumdog Millionaire

    ★★★★½

  • Blue Valentine

    ★★★★½

  • The King's Speech

    ★★★★½

  • 127 Hours

    ★★★★½

  • Mary and Max

    ★★★★½

  • The Secret in Their Eyes

    ★★★★½

  • I've Loved You So Long

    ★★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • Black Swan

    ★★★★

  • The Godfather

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 295 Films watched
  • 24.6 Average per month
  • 5.7 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Jan 1

Diary Milestones

Kidulthood

50th · Mar 11

Hanna

100th · May 8

December Boys

150th · Jul 16

The Recruit

200th · Sep 14

Hereafter

250th · Nov 5

Last Film

Die Hard 2

Dec 29

Most Watched

The Adjustment Bureau

twice

Don't Drink the Water

twice

Four Lions

twice

Genres, countries & languages

Drama
159 films
Comedy
101 films
Thriller
97 films
Action
79 films
Romance
59 films
Crime
57 films
Adventure
40 films
Sci Fi
38 films
Mystery
31 films
Animation
22 films
USA
248 films
UK
56 films
France
48 films
Canada
25 films
Germany
23 films
Japan
11 films
Australia
10 films
Italy
7 films
Spain
6 films
Belgium
4 films
English
269 films
French
9 films
Spanish
5 films
Japanese
5 films
Danish
1 film
Korean
1 film
Portuguese
1 film
Russian
1 film
War
Average 3.83
Documentary
Average 3.50
History
Average 3.50
Animation
Average 3.39
Family
Average 3.36
Drama
Average 3.35
Adventure
Average 3.34
Crime
Average 3.25
Western
Average 3.25
Thriller
Average 3.20
Belgium
Average 3.50
Spain
Average 3.50
UK
Average 3.41
France
Average 3.40
Italy
Average 3.36
USA
Average 3.25
Germany
Average 3.17
Australia
Average 3.15
Japan
Average 3.05
Canada
Average 2.76
French
Average 3.67
Spanish
Average 3.60
English
Average 3.25
Japanese
Average 3.00

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 3

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

The Godfather
Average weighted rating:

4.5

Lowest average

Far Cry
Average weighted rating:

1.2

Most popular

Inglourious Basterds
Average weighted rating:

4.3

Most obscure

How to Rob a Bank
Average weighted rating:

2.7

Films Trevor watched in 2011

  • Die Hard 2
  • Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole
  • Surveillance
  • Ratatouille
  • Up
  • Ocean Waves
  • Tucker and Dale vs. Evil
  • Grown Ups
  • The Godfather
  • Frozen River
  • My Dinner with Andre
  • Riding Giants
  • The Thing
  • Puss in Boots
  • Another Earth
  • Red Dog
  • I've Loved You So Long
  • Black Dynamite
  • Rubber
  • Immortals
  • Hugo
  • Manhattan
  • Last Action Hero
  • Max Payne
  • Moneyball
  • 50/50
  • In Time
  • Dream House
  • My Week with Marilyn
  • Tower Heist
  • Paper Heart
  • Kaboom
  • Wanted
  • Le Donk & Scor-zay-zee
  • Far Cry
  • Rocket Science
  • The Awakening
  • The Rum Diary
  • Sleeper
  • Coco Before Chanel
  • Eat Pray Love
  • Machine Gun Preacher
  • The Help
  • Why We Fight
  • No Country for Old Men
  • Hereafter
  • Cocktail
  • The Adjustment Bureau
  • The Ides of March
  • Fireflies in the Garden
  • The Adventures of Tintin
  • Contagion
  • The Tracey Fragments
  • Showtime
  • The Brothers Bloom
  • Don't Drink the Water
  • Midnight in Paris
  • Barney's Version
  • New York, I Love You
  • It's Kind of a Funny Story
  • Southland Tales
  • How to Rob a Bank
  • The Three Musketeers
  • Real Steel
  • The Devil's Advocate
  • Don't Drink the Water
  • The American
  • Dead Ringers
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • The Lion King
  • The Losers
  • The Inbetweeners Movie
  • Warrior
  • Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
  • Sea of Love
  • Red State
  • The Debt
  • The Wedding Singer
  • The Runaways
  • Drive
  • Crazy, Stupid, Love.
  • The Social Network
  • The Experiment
  • Wonderland
  • Arthur and the Invisibles
  • Animal Kingdom
  • Prime
  • The Change-Up
  • Killer Elite
  • Eden Lake
  • Colombiana
  • The Queen
  • Stuck
  • Four Brothers
  • Metropolitan
  • The Recruit
  • Submarine
  • Apollo 18
  • Friends with Benefits
  • A Lonely Place to Die
  • One Day
  • Mary and Max
  • Four Lions
  • The Private Lives of Pippa Lee
  • The Last Boy Scout
  • Cowboys & Aliens
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Sunshine Cleaning
  • Lifeboat
  • Collateral Damage
  • Sin Nombre
  • Me and You and Everyone We Know
  • Going the Distance
  • The Town
  • Conquest of the Planet of the Apes
  • Taste of Cherry
  • Super 8
  • Whiteout
  • Escape from the Planet of the Apes
  • Horrible Bosses
  • Captain America: The First Avenger
  • The Royal Tenenbaums
  • Broken Flowers
  • Swordfish
  • Along Came a Spider
  • Certified Copy
  • The Dilemma
  • Cars 2
  • The Secret World of Arrietty
  • Just Friends
  • Absolute Power
  • Biutiful
  • Æon Flux
  • Let Me In
  • Kick-Ass
  • Edge of Darkness
  • The Switch
  • Whatever Works
  • Green Zone
  • The Guardian
  • Ocean's Thirteen
  • Blindness
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Transformers: Dark of the Moon
  • Ocean's Twelve
  • December Boys
  • Baghead
  • Larry Crowne
  • The Beaver
  • Green Lantern
  • Easy A
  • Five Times Two
  • No Strings Attached
  • Tamara Drewe
  • Pi
  • Barry Lyndon
  • Ocean's Eleven
  • Bridesmaids
  • Please Give
  • Two Lovers
  • Jackass Number Two
  • (500) Days of Summer
  • Six Degrees of Separation
  • Jackass 3D
  • Blue Valentine
  • Senna
  • I'm Still Here
  • Kung Fu Panda 2
  • Unstoppable
  • The Hangover
  • Despicable Me
  • Gran Torino
  • X-Men: First Class
  • Brooklyn's Finest
  • Team America: World Police
  • Man on Wire
  • Panda! Go Panda!: Rainy Day Circus
  • Panda! Go Panda!
  • Mesrine: Public Enemy #1
  • Mesrine: Killer Instinct
  • Insidious
  • Blitz
  • The Hangover Part II
  • Attack the Block
  • In the Land of Women
  • The United States of Leland
  • Badlands
  • Slumdog Millionaire
  • Days of Heaven
  • A Town Called Panic
  • Dead Poets Society
  • The Italian Job
  • The Secret in Their Eyes
  • Taken
  • Star Trek
  • Hanna
  • Thor
  • Nine Dead
  • Dirty Harry
  • Final Destination
  • Alien Resurrection
  • Lords of Dogtown
  • Terminator Salvation
  • The Killer Inside Me

See all 295

World map

Highly rated films Trevor is yet to see

  • Taylor Swift: Speak Now World Tour Live
  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • Much Ado About Nothing
  • A Separation
  • Once Upon a Time in Anatolia
  • The Turin Horse
  • Aaranya Kaandam
  • Silenced

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more