Highest rated films

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★½

  • Interstellar

    ★★★★

  • The Imitation Game

    ★★★★

  • Edge of Tomorrow

    ★★★★

  • Fury

    ★★★★

  • A Most Wanted Man

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★★

  • Requiem for a Dream

    ★★★★★

  • The Hurt Locker

    ★★★★★

  • Oldboy

    ★★★★½

  • 12 Years a Slave

    ★★★★½

  • Before Midnight

    ★★★★½

  • Paths of Glory

    ★★★★½

  • The Orphanage

    ★★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • Her

    ★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★

  • The Game

    ★★★★

  • The Help

    ★★★★

  • American Hustle

    ★★★★

  • ParaNorman

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 100 Films watched
  • 8.3 Average per month
  • 1.9 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

The Hobbit: The Desolation of Smaug

Jan 5

Last Film

The Help

Dec 31

Diary Milestones

Take This Waltz
50th May 17
The Help
100th Dec 31

Most Watched

The Wolf of Wall Street

twice

Genres, countries & languages

Drama
63 films
Thriller
32 films
Comedy
27 films
Action
26 films
Adventure
21 films
Sci Fi
18 films
Crime
14 films
Fantasy
11 films
Romance
11 films
Mystery
8 films
USA
86 films
UK
22 films
France
8 films
Germany
5 films
Canada
4 films
Japan
3 films
South Korea
3 films
India
3 films
New Zealand
2 films
Spain
2 films
English
95 films
Korean
3 films
Japanese
1 film
Spanish
1 film
War
Average 4.10
Mystery
Average 3.69
Horror
Average 3.60
Drama
Average 3.57
Crime
Average 3.50
Thriller
Average 3.45
History
Average 3.43
Animation
Average 3.40
Romance
Average 3.36
Sci Fi
Average 3.36
UK
Average 3.45
USA
Average 3.45
Germany
Average 3.40
Canada
Average 3.12
France
Average 3.12
English
Average 3.41

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

Paths of Glory
Average weighted rating:

4.4

Lowest average

R.I.P.D.
Average weighted rating:

2.1

Most popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.3

Most obscure

Clockwise
Average weighted rating:

3.2

Films Trevor watched in 2014

  • The Help
  • The Descendants
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Divergent
  • Locke
  • Black Sea
  • The Hunger Games: Mockingjay – Part 1
  • The Imitation Game
  • I Give It a Year
  • Interstellar
  • Horns
  • The Shining
  • Fury
  • The Fifth Estate
  • The Game
  • The Maze Runner
  • Gone Girl
  • The Equalizer
  • A Most Wanted Man
  • A Walk Among the Tombstones
  • Delivery Man
  • Before I Go to Sleep
  • Life of Crime
  • All Is Lost
  • Paths of Glory
  • Lockout
  • Lucy
  • Sin City: A Dame to Kill For
  • Under the Skin
  • The Expendables 3
  • Labor Day
  • Guardians of the Galaxy
  • Her
  • Frances Ha
  • R.I.P.D.
  • Ender's Game
  • X-Men: Days of Future Past
  • The Plague Dogs
  • Drinking Buddies
  • A Field in England
  • Terri
  • ParaNorman
  • People Like Us
  • Edge of Tomorrow
  • In Bruges
  • The Wolf of Wall Street
  • The Conspirator
  • Clockwise
  • Frozen
  • Compliance
  • Take This Waltz
  • Wanderlust
  • The Nines
  • Nebraska
  • The Amazing Spider-Man 2
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • The Company Men
  • Upstream Color
  • The East
  • From Up on Poppy Hill
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Noah
  • Lovelace
  • Inside Llewyn Davis
  • Half Nelson
  • August: Osage County
  • Premium Rush
  • Spread
  • What Dreams May Come
  • The Book Thief
  • Killing Them Softly
  • Before Midnight
  • The Grand Budapest Hotel
  • Non-Stop
  • Side Effects
  • The Monuments Men
  • RoboCop
  • Cuban Fury
  • The Lego Movie
  • Moonrise Kingdom
  • Requiem for a Dream
  • The Host
  • Sympathy for Mr. Vengeance
  • Dallas Buyers Club
  • Oldboy
  • Another Earth
  • 12 Years a Slave
  • Jack Ryan: Shadow Recruit
  • That Awkward Moment
  • The Orphanage
  • Don Jon
  • Enough Said
  • The Wolf of Wall Street
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • Saving Mr. Banks
  • The Hurt Locker
  • American Hustle
  • Broken
  • Last Vegas
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

World map

Highly rated films Trevor is yet to see

  • Mommy
  • Attack on Titan: Crimson Bow and Arrow
  • Winter Sleep
  • Billy Elliot: The Musical Live
  • The Raid 2
  • Gett: The Trial of Viviane Amsalem
  • Leviathan
  • 0.5 mm

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more