Highest rated films

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★½

  • Baby Driver

    ★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • Logan

    ★★★★

  • Gone Baby Gone

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★

  • Doctor Strange

    ★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★

  • John Wick

    ★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

  • Zombieland

    ★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★

  • Nocturnal Animals

    ★★★★

  • Hacksaw Ridge

    ★★★★

  • Kick-Ass

    ★★★★

  • Hidden Figures

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 179 Films watched
  • 14.9 Average per month
  • 3.4 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Inferno

Jan 1

Diary Milestones

Spectre

50th · Apr 8

The Fear of 13

100th · Aug 31

Stay

150th · Nov 23

Last Film

Nocturnal Animals

Dec 31

Most Watched

Star Wars: The Last Jedi

twice

Star Wars: The Force Awakens

twice

Alien: Covenant

twice

Before We Go

twice

Genres, countries & languages

Drama
96 films
Action
60 films
Comedy
58 films
Thriller
52 films
Sci Fi
43 films
Adventure
34 films
Crime
29 films
Fantasy
20 films
Mystery
20 films
Romance
20 films
USA
159 films
UK
45 films
France
14 films
Canada
11 films
China
9 films
Germany
8 films
Hong Kong
6 films
Spain
5 films
New Zealand
5 films
India
5 films
English
175 films
Italian
1 film
Japanese
1 film
Swedish
1 film
French
1 film
War
Average 3.57
Sci Fi
Average 3.55
Documentary
Average 3.50
Adventure
Average 3.49
Romance
Average 3.42
Crime
Average 3.41
Horror
Average 3.41
Mystery
Average 3.40
Animation
Average 3.38
Drama
Average 3.37
UK
Average 3.47
Spain
Average 3.40
Germany
Average 3.38
USA
Average 3.36
Canada
Average 3.36
New Zealand
Average 3.30
India
Average 3.30
Hong Kong
Average 3.08
France
Average 3.07
China
Average 3.06
English
Average 3.34

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

Interstellar
Average weighted rating:

4.3

Lowest average

The Circle
Average weighted rating:

2.1

Most popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.3

Most obscure

Never Let Go
Average weighted rating:

2.7

Films Trevor watched in 2017

  • Nocturnal Animals
  • mother!
  • Logan Lucky
  • Kingsman: The Golden Circle
  • The Dark Tower
  • Bright
  • The Big Sick
  • Patriots Day
  • The Hitman's Bodyguard
  • The Foreigner
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Jurassic World
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Kick-Ass
  • The Adjustment Bureau
  • Wanted
  • The Truman Show
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • Arthur Christmas
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Last Man on the Moon
  • Another Year
  • Identity
  • Meru
  • Hacksaw Ridge
  • Steve Jobs
  • Ghostbusters II
  • Ghostbusters
  • The Jacket
  • Stay
  • Tower
  • Jim & Andy: The Great Beyond
  • Last Holiday
  • Tracers
  • Alien: Covenant
  • Colossal
  • Chef
  • Thor: Ragnarok
  • The Night Before
  • The Magnificent Seven
  • RED 2
  • 6 Days
  • Let Me In
  • Black Hawk Down
  • Be Kind Rewind
  • Identity Thief
  • Ant-Man
  • S.W.A.T.
  • Bowling for Columbine
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • The Siege of Jadotville
  • Blade Runner 2049
  • Blade Runner
  • Law Abiding Citizen
  • The Neon Demon
  • Youth
  • Gerald's Game
  • Force Majeure
  • Match Point
  • Ask Me Anything
  • The Descent
  • Toast
  • Fame
  • The 9th Life of Louis Drax
  • Carrie Pilby
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Lions for Lambs
  • True Story
  • Tucker and Dale vs. Evil
  • Zombieland
  • Event Horizon
  • Pandorum
  • Ace Ventura: Pet Detective
  • The Light Between Oceans
  • Hot Fuzz
  • A Hologram for the King
  • The Fall
  • Equilibrium
  • Knocked Up
  • The Fear of 13
  • This Is 40
  • Icarus
  • Cloud Atlas
  • What Happened to Monday
  • Dunkirk
  • Interstellar
  • War for the Planet of the Apes
  • Killing Them Softly
  • Falling Down
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Spider-Man: Homecoming
  • Jupiter Ascending
  • John Wick
  • Jack Reacher
  • Hell or High Water
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Gone Baby Gone
  • 13
  • Elysium
  • Baby Driver
  • The Circle
  • Okja
  • Ex Machina
  • Camp X-Ray
  • Eastern Promises
  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World
  • Wonder Woman
  • The Captive
  • Tallulah
  • War Machine
  • Life
  • Ghost in the Shell
  • Alien: Covenant
  • Furious 7
  • Flatliners
  • Withnail & I
  • Everybody Wants Some!!
  • The Space Between Us
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Passengers
  • My Girl 2
  • Before We Go
  • Before We Go
  • The Joneses
  • Never Let Go
  • Blue Jay
  • Men, Women & Children
  • The One I Love
  • A Walk in the Woods
  • Spectre
  • Under the Mountain
  • I Origins
  • The Discovery
  • Short Term 12
  • The Rundown
  • A Street Cat Named Bob
  • Safe
  • Kong: Skull Island
  • Unthinkable
  • Logan
  • The Skeleton Twins
  • Green Room
  • In Your Eyes
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • iBoy
  • The Fundamentals of Caring
  • In a World...
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • Copenhagen
  • ARQ
  • Sing Street
  • Gantz:O
  • Skiptrace
  • Bleed for This
  • Split
  • The Red Turtle
  • American Ultra
  • The Edge of Seventeen
  • Mr. Right
  • The Double
  • The Mask
  • The Girl with All the Gifts
  • Trading Places
  • Allied
  • Doctor Strange
  • Hidden Figures
  • Young Frankenstein
  • Blazing Saddles
  • War on Everyone
  • Hunt for the Wilderpeople
  • A Monster Calls
  • La La Land
  • Star Wars: The Force Awakens
  • War Dogs
  • Keeping Up with the Joneses
  • The Girl on the Train
  • Bound
  • Jason Bourne
  • Inferno

World map

Highly rated films Trevor is yet to see

  • National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches
  • National Theatre Live: Angels In America — Part Two: Perestroika
  • Falsettos
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • Adventure Time: Islands
  • I Dream in Another Language
  • Newsies
  • Game of Thrones - Conquest & Rebellion: An Animated History of the Seven Kingdoms

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more