Highest rated films

  • Toy Story 4

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

  • Apollo 11

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • Coco

    ★★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • The Blind Side

    ★★★★

  • Free Solo

    ★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★½

  • Ralph Breaks the Internet

    ★★★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★½

  • Vice

    ★★★½

  • The Post

    ★★★½

  • Sing

    ★★★½

  • Tully

    ★★★½

  • The Upside

    ★★★½

  • Happy Death Day

    ★★★

  • Liar Liar

    ★★★

By week

Jan Dec
  • 64 Films watched
  • 5.3 Average per month
  • 1.2 Average per week
Jan Dec
  • 6 Lists created
  • 0.5 Average per month
  • 0.1 Average per week

Milestones

First Film

Johnny English Strikes Again

Jan 4

Diary Milestones

Apollo 11

50th · Oct 26

Last Film

The Post

Dec 31

Most Watched

Avengers: Endgame

twice

Captain Marvel

twice

Genres, countries & languages

Comedy
28 films
Drama
22 films
Adventure
19 films
Action
18 films
Sci Fi
17 films
Thriller
14 films
Fantasy
11 films
Family
9 films
Crime
7 films
Horror
6 films
USA
58 films
UK
13 films
Canada
5 films
France
4 films
China
2 films
Brazil
2 films
Ireland
2 films
Belgium
1 film
India
1 film
English
63 films
Korean
1 film
Animation
Average 3.67
Music
Average 3.62
Drama
Average 3.41
Adventure
Average 3.39
Sci Fi
Average 3.35
History
Average 3.30
Family
Average 3.28
Thriller
Average 3.25
Mystery
Average 3.20
Action
Average 3.17
Canada
Average 3.50
USA
Average 3.27
UK
Average 3.08
France
Average 2.62
English
Average 3.25

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 23 Added 34

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Trevor’s most liked review

Free Solo

Free Solo

★★★★

Even though I knew the ending, the final 15 minutes, where Alex makes his ascent, is truly nerve-racking.

More reviews

Trevor’s most liked list

21 Grams
50/50
Alpha Dog

Something Different

If you're looking for something different, then check one of these out. They're all accessible and range from romantic comedies to sci-fi and dramas.

More lists

Highs and lows

Highest average

Coco
Average weighted rating:

4.1

Lowest average

IO
Average weighted rating:

2.2

Most popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most obscure

Zoo
Average weighted rating:

3.2

Films Trevor watched in 2019

  • The Post
  • The Lighthouse
  • The Favourite
  • Tully
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • 6 Underground
  • You Were Never Really Here
  • Marriage Story
  • Ad Astra
  • Joker
  • Long Shot
  • Good Boys
  • Us
  • Paddleton
  • Apollo 11
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum
  • Toy Story 4
  • Spider-Man: Far from Home
  • Yesterday
  • Aladdin
  • Men in Black: International
  • The Hustle
  • Ben Is Back
  • Glass
  • Brightburn
  • Missing Link
  • The Upside
  • Velvet Buzzsaw
  • Vice
  • Happy Death Day 2U
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Avengers: Endgame
  • Avengers: Infinity War
  • Alita: Battle Angel
  • I Am Mother
  • Little Fockers
  • Dumbo
  • Shazam!
  • Booksmart
  • Cold Pursuit
  • The Mule
  • Captain Marvel
  • Happy Death Day
  • Free Solo
  • Snowpiercer
  • Avengers: Endgame
  • Aquaman
  • Instant Family
  • Unicorn Store
  • Captain Marvel
  • Ralph Breaks the Internet
  • Liar Liar
  • Zoo
  • Mr. Holmes
  • Bohemian Rhapsody
  • The Death of Stalin
  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot
  • Early Man
  • IO
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Sing
  • The Blind Side
  • Coco
  • Johnny English Strikes Again

World map

Highly rated films Trevor is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • When I Get Home
  • The Final Exit of the Disciples of Ascensia
  • So Long, My Son
  • And Then We Danced
  • Kumbalangi Nights

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more