Highest rated films

  • Onward

    ★★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • The Social Dilemma

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • The Hunt

    ★★★½

  • 1917

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★★½

  • Journeyman

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Green Book

    ★★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★★

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • Babyteeth

    ★★★★

  • Richard Jewell

    ★★★★

  • Patch Adams

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 121 Films watched
  • 10.1 Average per month
  • 2.3 Average per week
Jan Dec
  • 1 List created
  • 0.1 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

The Aeronauts

Jan 1

Diary Milestones

Pride

50th · Aug 28

Gemini Man

100th · Nov 29

Last Film

The History of Future Folk

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
69 films
Comedy
48 films
Thriller
37 films
Action
35 films
Crime
22 films
Adventure
19 films
Sci Fi
18 films
Romance
17 films
History
14 films
Horror
11 films
USA
114 films
UK
18 films
Canada
12 films
China
8 films
Ireland
4 films
Spain
3 films
Australia
3 films
France
2 films
Hong Kong
2 films
Hungary
2 films
English
120 films
Spanish
1 film
History
Average 3.57
War
Average 3.56
Drama
Average 3.42
Romance
Average 3.41
Comedy
Average 3.28
Fantasy
Average 3.28
Family
Average 3.25
Mystery
Average 3.23
Crime
Average 3.23
Horror
Average 3.23
UK
Average 3.53
China
Average 3.38
Ireland
Average 3.38
USA
Average 3.28
Canada
Average 3.12
English
Average 3.30

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 20 Added 20

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Trevor’s most liked review

Ava

Ava

★★

Sometimes you have a watch a bad film to appreciate the good. Or even the mediocre. Terrible. Poor story, average fight scenes ruined with over the top sound effects and questionable editing and cheesy dialogue. A good cast woefully misdirected.

More reviews

Highs and lows

Highest average

Pride
Average weighted rating:

4.1

Lowest average

The 15:17 to Paris
Average weighted rating:

2.1

Most popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.1

Most obscure

Mrs. Miracle
Average weighted rating:

2.9

Films Trevor watched in 2020

  • The History of Future Folk
  • Babyteeth
  • Greenland
  • Mrs. Miracle
  • Palm Springs
  • His House
  • The Longest Ride
  • Welcome to Marwen
  • Bumblebee
  • Thunder Road
  • Dick Johnson Is Dead
  • Kicking and Screaming
  • Mank
  • Extra Ordinary
  • Take Me
  • Unbroken
  • The Last of the Mohicans
  • Ava
  • Stuck in Love
  • This Is Where I Leave You
  • A Private War
  • Gemini Man
  • Phantom Thread
  • Road Trip
  • Yes, God, Yes
  • Stuber
  • Mortal Engines
  • The Killing of a Sacred Deer
  • The Call of the Wild
  • Midway
  • 21 Bridges
  • Bad Times at the El Royale
  • Terminator: Dark Fate
  • Richard Jewell
  • If Beale Street Could Talk
  • Before I Fall
  • All the Bright Places
  • Crazy Rich Asians
  • The Outpost
  • Juliet, Naked
  • The New Mutants
  • Angel Has Fallen
  • Rocketman
  • Patch Adams
  • The King
  • Halloween
  • The 15:17 to Paris
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • The Fate of the Furious
  • The Trial of the Chicago 7
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • In the Tall Grass
  • Game Night
  • Enola Holmes
  • The Social Dilemma
  • Stretch
  • The Disaster Artist
  • Win It All
  • Tenet
  • Bad Day for the Cut
  • Prince Avalanche
  • What If
  • Blue Jay
  • Other People
  • Safety Not Guaranteed
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Big
  • Time Trap
  • Greta
  • *batteries not included
  • Bill & Ted Face the Music
  • Pride
  • Hunter Killer
  • Venom
  • The Peanut Butter Falcon
  • The Equalizer 2
  • Project Power
  • The Invisible Man
  • The Platform
  • Green Book
  • The Gentlemen
  • Searching
  • The Hunt
  • Greyhound
  • The Old Guard
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Mercury Rising
  • mid90s
  • Extraction
  • Sicario: Day of the Soldado
  • Uncut Gems
  • Blue Ruin
  • Hereditary
  • Pick It Up!: Ska in the '90s
  • Ford v Ferrari
  • After the Wedding
  • Bad Boys for Life
  • Bombshell
  • Hot Rod
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • BlacKkKlansman
  • Charlie's Angels
  • Yes Man
  • Onward
  • Spenser Confidential
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Contagion
  • Unsane
  • Dark Waters
  • Sonic the Hedgehog
  • Official Secrets
  • Jumanji: The Next Level
  • Knives Out
  • 1917
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Jojo Rabbit
  • Joker
  • Journeyman
  • The Old Man & the Gun
  • Zombieland: Double Tap
  • The Aeronauts

World map

Highly rated films Trevor is yet to see

  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Attack on Titan: Chronicle
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • What the Constitution Means to Me
  • Black Is King
  • Hamilton
  • Violet Evergarden: The Movie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more