Highest rated films

  • Dune

    ★★★★½

  • Luca

    ★★★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★½

  • The Suicide Squad

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

  • Last Night in Soho

    ★★★★

  • Free Guy

    ★★★★

  • No Time to Die

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★½

  • A Quiet Place Part II

    ★★★★½

  • The Father

    ★★★★½

  • The Blues Brothers

    ★★★★½

  • Wild Tales

    ★★★★½

  • My Octopus Teacher

    ★★★★½

  • 3 Idiots

    ★★★★½

  • The Invisible Guest

    ★★★★½

  • The Nightingale

    ★★★★½

  • Dangal

    ★★★★½

  • '71

    ★★★★½

  • Mirage

    ★★★★½

By week

Jan Dec
  • 380 Films watched
  • 31.7 Average per month
  • 7.3 Average per week
Jan Dec
  • 3 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0.1 Average per week

Milestones

First Film

Ma Rainey's Black Bottom

Jan 1

Last Film

Maniac

Dec 31

Diary Milestones

Minding the Gap

50th · Feb 13

Results

100th · Apr 2

The Mosquito Coast

150th · May 16

Mile 22

200th · Jul 7

Free Guy

250th · Aug 23

Escape from New York

300th · Oct 11

Poorna

350th · Dec 4

Genres, countries & languages

Drama
200 films
Thriller
115 films
Comedy
115 films
Horror
70 films
Action
62 films
Adventure
51 films
Crime
48 films
Romance
47 films
Mystery
43 films
Sci Fi
39 films
USA
289 films
UK
64 films
France
32 films
Canada
30 films
Germany
15 films
Australia
13 films
India
13 films
China
11 films
Japan
8 films
Hong Kong
8 films
English
327 films
French
10 films
Hindi
7 films
Cantonese
6 films
Spanish
5 films
Japanese
5 films
Korean
4 films
Chinese
2 films
Arabic
2 films
Norwegian
1 film
Documentary
Average 3.65
Music
Average 3.58
Animation
Average 3.55
Family
Average 3.44
Thriller
Average 3.40
History
Average 3.38
Drama
Average 3.34
War
Average 3.31
Crime
Average 3.27
Mystery
Average 3.27
Spain
Average 3.93
South Korea
Average 3.75
Australia
Average 3.50
India
Average 3.38
Hong Kong
Average 3.38
China
Average 3.36
Sweden
Average 3.30
UK
Average 3.29
Belgium
Average 3.29
Ireland
Average 3.29
Spanish
Average 4.10
Hindi
Average 3.79
Korean
Average 3.75
French
Average 3.50
Cantonese
Average 3.33
Japanese
Average 3.30
English
Average 3.22

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 208 Added 709

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Trevor’s most liked review

Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

★★★½

Great dialogue and a unique perspective, but two very unlikeable main characters.

More reviews

Highs and lows

Highest average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

Assassin's Creed
Average weighted rating:

2.0

Most popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most obscure

Poorna

Films Trevor watched in 2021

  • Maniac
  • Stockholm
  • It Comes at Night
  • Downhill
  • Messner
  • Language Lessons
  • In the Cut
  • An American Pickle
  • Lights Out
  • Celeste & Jesse Forever
  • Black Bear
  • The King of Staten Island
  • Pretending I'm a Superman: The Tony Hawk Video Game Story
  • Black Mass
  • Hostiles
  • Encounter
  • King Richard
  • Two Night Stand
  • Antlers
  • The Piano
  • The Power of the Dog
  • Wrath of Man
  • Parents
  • El Camino Christmas
  • Klaus
  • Tokyo Godfathers
  • Krampus
  • Fatman
  • The Climb
  • Valley Uprising
  • Poorna
  • The Summit of the Gods
  • 14 Peaks: Nothing Is Impossible
  • CBGB
  • Parallel
  • The Forgotten Battle
  • 7 Prisoners
  • Wadjda
  • Monsieur Lazhar
  • Cold in July
  • Freedom Writers
  • The Body
  • Last Night in Soho
  • tick, tick...BOOM!
  • Colonia
  • Imperium
  • Moonwalkers
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Anon
  • Finch
  • Red Notice
  • Tangerine
  • Life in Color
  • Villains
  • Scouts Guide to the Zombie Apocalypse
  • Phantom
  • Ready or Not
  • Glory
  • Roman J. Israel, Esq.
  • Army of Thieves
  • Dune
  • The Wailing
  • Aftermath
  • Pu-239
  • Under the Silver Lake
  • No Time to Die
  • The Report
  • The Survivalist
  • The Courier
  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It
  • The Conjuring 2
  • Assault on Precinct 13
  • Halloween Kills
  • Old
  • Copshop
  • A Time to Kill
  • The Perfect Host
  • Ode to Joy
  • F9
  • The Guilty
  • Escape from New York
  • The House That Jack Built
  • The Green Knight
  • Midsommar
  • The Night House
  • Ravenous
  • Dawn of the Dead
  • Dawn of the Dead
  • Halloween II
  • Halloween
  • Blow Dry
  • Infinite
  • Synchronic
  • Calibre
  • Legend
  • Candyman
  • The Brood
  • Malignant
  • The Girl Next Door
  • Set It Up
  • Always Be My Maybe
  • In a Relationship
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • The Dry
  • Wild Child
  • Magic Magic
  • Princess Cyd
  • 31
  • Color Out of Space
  • Kajaki
  • Kate
  • One Night in Miami...
  • The Babysitter
  • Stillwater
  • Cargo
  • Reminiscence
  • Detour
  • Spree
  • The Babadook
  • Haunter
  • The House of the Devil
  • Come to Daddy
  • No One Lives
  • Mosul
  • The Red Sea Diving Resort
  • Hotel Mumbai
  • Spectral
  • The Last Five Years
  • Sand Castle
  • When We First Met
  • Free Guy
  • 7500
  • Wheelman
  • Equals
  • The Wedding Guest
  • CODA
  • Philomena
  • Don't Let Go
  • Boss Level
  • Holidate
  • Plus One
  • A Futile and Stupid Gesture
  • Kahaani
  • Bulbbul
  • Dangal
  • Apostle
  • The Night Comes for Us
  • '71
  • Gunpowder Milkshake
  • The First Time
  • The Vast of Night
  • Jungle Cruise
  • Fear Street: 1666
  • Fear Street: 1978
  • Fear Street: 1994
  • Brittany Runs a Marathon
  • The Current War
  • The Suicide Squad
  • Love, Rosie
  • The Sweet Hereafter
  • X+Y
  • Hitman's Wife's Bodyguard
  • Jolt
  • The Rental
  • Shell
  • Gerry
  • Frequencies
  • A Rainy Day in New York
  • The Map of Tiny Perfect Things
  • She's Out of My League
  • The Mauritanian
  • Guns Akimbo
  • Bliss
  • Honey Boy
  • The Tomorrow War
  • Black Widow
  • Faults
  • Saint Maud
  • Dave Made a Maze
  • Finders Keepers
  • Mile 22
  • Cop Car
  • Jungle
  • Me Before You
  • A Quiet Place Part II
  • The Color of Money
  • Bringing Out the Dead
  • Crash Pad
  • Clouds
  • Sorry We Missed You
  • Brawl in Cell Block 99
  • Sabotage
  • Moana
  • Death to 2020
  • Uncle Buck
  • Ruben Brandt, Collector
  • He Never Died
  • The Dead Don't Die
  • Fatherhood
  • Wish Dragon
  • Luca
  • Spies in Disguise
  • Morgan
  • The Bronze

See all 380

World map

Highly rated films Trevor is yet to see

  • Gintama: The Very Final
  • Twenty One Pilots: Livestream Experience
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Revue Starlight: The Movie
  • Come from Away
  • Petite Maman
  • Kanye With Special Guest Drake - Free Larry Hoover Benefit Concert

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more