Sort by

Black Dynamite has logged 77 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Freeway

Freeway

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Divergent

Divergent

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Drop

The Drop

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lucy

Lucy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Transcendence

Transcendence

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
Read the review Edit this entry  
18
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Turtle Power: The Definitive History of the Teenage Mutant Ninja Turtles

Turtle Power: The Definitive History of the Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bad Milo!

Bad Milo!

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Filth

Filth

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Last Vegas

Last Vegas

2013
×
Read the review Edit this entry  
07
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Thanks for Sharing

Thanks for Sharing

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
RoboCop

RoboCop

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Frozen

Frozen

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Family

The Family

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
We Are What We Are

We Are What We Are

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Oldboy

Oldboy

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Grudge Match

Grudge Match

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bedevilled

Bedevilled

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Insidious

Insidious

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Teeth

Teeth

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Breathless

Breathless

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dream Home

Dream Home

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Steele Justice

Steele Justice

1987
×
Read the review Edit this entry  
14
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
Read the review Edit this entry  
13
A Company Man

A Company Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Five Venoms

The Five Venoms

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry