Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Black Dynamite

Black Dynamite

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Black Dynamite
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show films with backdrop
    • Hide films with backdrop
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Black Dynamite’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • Batman v Superman: Dawn of Justice

    Batman v Superman: Dawn of Justice 2016

    ★★ Watched 24 Apr 2016

    Is Zack Snyder a fucking 13 year old emo kid?

  • Victor Frankenstein

    Victor Frankenstein 2015

    ★★ Watched 15 Apr 2016

    Fuck off already.

  • Creed

    Creed 2015

    ★★★★½ Watched 09 Apr 2016

    In Rocky's universe good black boxers only come around once a generation.

  • Joy

    Joy 2015

    ★★ Watched 07 Apr 2016

    2 Stars for J-Law's booty.

  • The Revenant

    The Revenant 2015

    ★★★★ Watched 01 Apr 2016

    Black folks hadn't come over yet...

  • The Peanuts Movie

    The Peanuts Movie 2015

    ★★★ Watched 25 Mar 2016

    I liked that one token black kid.

  • Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

    Scouts Guide to the Zombie Apocalypse 2015

    ★½ Watched 17 Mar 2016

    All the black folk were smart enough to get the fuck out of town.

  • Bone Tomahawk

    Bone Tomahawk 2015

    ★★★★ Watched 12 Mar 2016

    I wanted to hate this.

  • The Intern

    The Intern 2015

    ★ Watched 03 Mar 2016

    Da fuck...

  • The Editor

    The Editor 2014

    ★★★★ Watched 26 Feb 2016

    Willing to go where few would.

  • The Visit

    The Visit 2015

    ★½ Watched 20 Feb 2016

    Still don't understand white families.

  • Southbound

    Southbound 2015

    ★★★★ Watched 12 Feb 2016

    White people doing horrible shit to each other.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 25
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
TikTok
YouTube

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Learn more about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and Posteritati, and appear for you and other members based on settings.