RSS feed for Troy

Troy has logged 25 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Ted

Ted

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Memory: The Origins of Alien

Memory: The Origins of Alien

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Edit this entry  
17
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★½
Edit this entry  
05
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Swallow

Swallow

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Platform

The Platform

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Contagion

Contagion

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★
Read the review Edit this entry