Sort by

Troy has logged 201 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Edit this entry  
22
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Sauvage

Sauvage

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Stuber

Stuber

2019
×
★★
Edit this entry  
17
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★
Edit this entry  
17
Late Night

Late Night

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Blended

Blended

2014
×
★½
Edit this entry  
08
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Self Destructive Boys

Self Destructive Boys

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Killer Date

Killer Date

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Office Is Mine

The Office Is Mine

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
All Good Things

All Good Things

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Green-Eyed Monster

The Green-Eyed Monster

2018
×
★½
Edit this entry  
02
Celeste Barber: Challenge Accepted

Celeste Barber: Challenge Accepted

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Edit this entry  
29
Jeremiah

Jeremiah

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Harvesters

The Harvesters

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★½
Edit this entry  
22
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★½
Edit this entry  
22
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★½
Edit this entry  
21
Pride

Pride

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Total Control

Total Control

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Teacher

The Teacher

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
45 Days Away from You

45 Days Away from You

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Music for Bleeding Hearts

Music for Bleeding Hearts

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Young Hunter

Young Hunter

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Crystal City

Crystal City

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Spiral

Spiral

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Kiko's Saints

Kiko's Saints

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
I Miss You

I Miss You

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
My Loneliness Is Killing Me

My Loneliness Is Killing Me

2018
×
★★★
Edit this entry