RSS feed for Matthew

Matthew has logged 115 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
A Pure Formality

A Pure Formality

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★½
Edit this entry  
27
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★½
Edit this entry  
22
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★
Edit this entry  
07
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Trayvon Hoax: Unmasking the Witness Fraud that Divided America

The Trayvon Hoax: Unmasking the Witness Fraud that Divided America

2019
×
★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Trayvon Hoax: Unmasking the Witness Fraud that Divided America

The Trayvon Hoax: Unmasking the Witness Fraud that Divided America

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Zelig

Zelig

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Edit this entry  
17
Murmur of the Heart

Murmur of the Heart

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Edit this entry  
06
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
4:44 Last Day on Earth

4:44 Last Day on Earth

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Funeral

The Funeral

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ninja Assassin

Ninja Assassin

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Allied

Allied

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Siberia

Siberia

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Clerks

Clerks

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hop

Hop

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry