truett has logged 650 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Little Panda Fighter

The Little Panda Fighter

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
30
50/50

50/50

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ratatouille: The TikTok Musical

Ratatouille: The TikTok Musical

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cherry Bomb: The Documentary

Cherry Bomb: The Documentary

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Alien

Alien

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★
Edit this entry  
25
Black Mirror: The Entire History of You

Black Mirror: The Entire History of You

2011
×
★½
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★½
Edit this entry  
23
Best Wishes, Warmest Regards: A Schitt's Creek Farewell

Best Wishes, Warmest Regards: A Schitt's Creek Farewell

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Black Mirror: Be Right Back

Black Mirror: Be Right Back

2013
×
★★½
Edit this entry  
22
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Rapsittie Street Kids: Believe in Santa

Rapsittie Street Kids: Believe in Santa

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Muppets Take Manhattan

The Muppets Take Manhattan

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Journey 2: The Mysterious Island

Journey 2: The Mysterious Island

2012
×
★★½
Edit this entry  
20
Ted

Ted

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
Pig

Pig

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

2010
×
Edit this entry  
18
The Hangover

The Hangover

2009
×
★½
Edit this entry  
18
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Black Mirror: The National Anthem

Black Mirror: The National Anthem

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Cigarette

The Cigarette

1919
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pina

Pina

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
Read the review Edit this entry  
14
Drive

Drive

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★½
Edit this entry  
12
Dude, Where's My Car?

Dude, Where's My Car?

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★
Edit this entry  
10
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry