truett has logged 56 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
Edit this entry  
30
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Old

Old

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Babe: Pig in the City

Babe: Pig in the City

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Bagful of Fleas

A Bagful of Fleas

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Something Different

Something Different

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Normal People

Normal People

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wolf's Hole

Wolf's Hole

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Amusement Park

The Amusement Park

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Dekalog

Dekalog

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
No Escape

No Escape

2015
×
Read the review Edit this entry  
13
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
Read the review Edit this entry  
09
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Stalker

Stalker

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry