• Shiva Baby

    Shiva Baby

    ★★★★

    This movie is so greatttt!!
    Quickly becomes a horror movie AGHHHH!!!
    AND QUINN FABRAYYY.
    I’ve heard some people complain about the score BUT ITS SO GOOD THE WHOLE TIME super creative.
    Stress stress stress.
    Also poster is amazing.

  • Diary of a Wimpy Kid

    Diary of a Wimpy Kid

    Literally just the first movie but worse and shorter. The animation is also horrendous. It’s so cheap and LAZY. Also the story is so unrealistic. No one has ever acted like this ever. Also Greg is a terrible person.

  • Donkey Skin

    Donkey Skin

    ★★★★

    This movie truly is MAGICALLLL!!!!!!! I want to live in this. So pretty. Costume design crazy. THE SONGS so niiiice. Especially the cake song. I love Catherine Denueve. Blue people and dwarfs ahahahahahha!!!?? Then red people. DONKEY SHITTING MONEY??? He deserved better. Ending so sweeeeet. I really love the fairy godmother too. THE DADS A FREEEEEEAK INCEST MAN. This poster is amazing.

  • Blind Chance

    Blind Chance

    ★½

    Krzysztof Kieslowski is def one of the best film makers of all time but this shit is BORING. I am sorry but UGH!! The premise is really cool and him running after the train 3 different times was fun to watch. But in each story it immediately just gets so uninteresting. This is something I would like when I’m 50 or something. ALSO THE ENDING???? LMFAO WTF.

  • Swiss Army Man

    Swiss Army Man

    ★½

    Ehhhhh. I really just did not like the style of this movie at all. Paul Dano and Daniel Radcliffe make a fun duo and there definitely was some fun parts in this movie but personally it felt way too immature. Ending was fine ig. Didn’t like all the constant farting.

  • Crazy, Stupid, Love.

    Crazy, Stupid, Love.

    ★★★

    This is just a la la land prequel. No but seriously emma stone and Ryan gosling have more chemistry in this than la la land. 
    Anyways this movie was pretty good!! Sorta all over the place at times but fun ig. Could’ve been 20 minutes shorter.
    There was a lot of random side plots and characters that made it sort of weird for most of the movie but that one scene near the end made it all worth it.
    I like Jessica in this.

  • Burning

    Burning

    ★★★

    Can’t decide on a 3 or a 3.5. Sticking with a 3 for now. It was really long and I was constantly waiting and waiting for something to happen and nothing really did. It did make me tense and excited cause of the anticipation but by the end idkkk can’t say I was let down but it’s definitely missing something. Loved the ambiguity!! Bens character was so CONFUSING had no idea what he was ever gonna do. Also confused on…

  • Holidate

    Holidate

    ★★½

    OK ITS NOT THAAAAAT BAD.
    Emma roberts is great I love her woooooo!!!!
    Other guy is sorta annoying but it’s fine.
    I thought this was gonna be a Christmas movie but nvm just all the holidays.
    KING BACH JUMB SCARE.
    Final monologue thing was cheesy but I liked it.
    Also spoilers but when she finished talking at the end and he said nah and walked away jokingly, if he actually just walked away this movie would be 4 stars tbh.

  • Across the Universe

    Across the Universe

    ★★½

    Weird.🧐
    Beatles fun nice yaaaa!!
    Singing is so funny hahahwhwhaahah so weirdly timed too.
    Also some of the shots WTF so confusing ahahahahahhahahah.
    It’s like mamma mia .

  • Spider-Man

    Spider-Man

    ★★★

    YO I FINALLY WATCHED!!!?!!!!!!
    Pretty fine pretty fine.
    I don’t rlly likeToby Maguire.
    WILLEM DAFOE WOOOOO!!!
    AND OCTAVIA SPENCER APPEARANCE WOOOO!
    Sorta fun movie ya.
    Kiss scene wieuhsbwa.

  • A Woman Is a Woman

    A Woman Is a Woman

    ★★

    My first Godard!!!
    Ehhhhh very boring.
    But super silly and crazy weird and fun I suppose.
    Fourth wall breaks????!!!
    Ending was great.
    Needs a rewatch.

  • The Hateful Eight

    The Hateful Eight

    ★★★

    Pretty good pretty good.
    Great performances and directing and all that.
    Lots of blood!
    Only really loved chapter 4 though.
    Ending was great.
    Too long.
    Surprisingly Tarantino’s worst that I’ve seen.