• Climax

    ★★★★

  • Ash Is Purest White

    ★★★★½

  • Border

    ★★★★

  • Solo: A Star Wars Story

  • Bao

    ★★★½

  • For the Hungry Boy

  • Ready Player One

    ★★

  • The Rare Event

    ★★★½

  • Touch Me Not

    ★★★★

  • Game Night

    ★★★½

  • Pig

    ★★★★½

  • Notes on an Appearance

    ★★★★

  • Hvalagapet

  • Sunday's Illness

    ★★

  • Accidence

    ★★★½

  • Utøya: July 22

  • Daughter of Mine

    ★★★

  • Los Bando

  • Obscuro Barroco

    ★★

  • Grass

    ★★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★½

  • Annihilation

    ★★

  • Madeline's Madeline

    ★★★★★

  • Matangi / Maya / M.I.A.

    ★★★★

  • Sorry to Bother You

  • Mandy

    ★★★★

  • Don't Be a Hero

  • Mobile

  • The Post

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★½

  • WHAT DID JACK DO?

    ★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★

  • Coco

    ★★★★

  • Thor: Ragnarok

  • Blade Runner 2049

    ★★★

  • Conny Plank: The Potential of Noise

    ★★★

  • The Charmer

  • Team Hurricane

    ★★★★★

  • The Death of Stalin

    ★★★½

  • I, Tonya

  • Threads

    ★★★★★

  • What Will People Say

  • mother!

    ★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★

  • Ex Libris: The New York Public Library

    ★★★★★

  • Caniba

    ★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • First Reformed

    ★★★★★

  • Thelma

    ★★★½

  • Winter Brothers

    ★★★½

  • HAIM / Valentine

  • Dunkirk

    ★★★★

  • The Hunger

  • Loveless

    ★★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★★

  • Good Time

    ★★★★½

  • The Beguiled

    ★★

  • The Florida Project

    ★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★½

  • The Day After

    ★★★★

  • Happy End

    ★★★

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★★

  • Western

    ★★★★★

  • The Square

    ★★½

  • Okja

    ★★★½

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

  • Let the Sunshine In

    ★★★★

  • Alien: Covenant

    ★★½

  • The Green Fog

    ★★★½

  • Parthenon

  • Five Came Back

    ★★★★