• Oh, Doctor!

  • His Wedding Night

  • The Rough House

  • The Butcher Boy

  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

    ★★★★★

  • The Birth of a Nation

  • The Madness of Dr. Tube

    ★★★

  • Gertie the Dinosaur

  • The Musketeers of Pig Alley

  • A Fantasy

    ★★★★

  • The Frog

  • Kiri-Kis

    ★★★★★

  • The House of Ghosts

    ★★★★★

  • The Golden Beetle

    ★★★

  • A Funny Shave

  • King of Dollars

  • The Unfortunate Policeman

  • Mr. Pecksniff Fetches the Doctor

  • Buy Your Own Cherries

  • Coil Winding Machines

  • Drat That Boy

  • An Extraordinary Cab Accident

  • The Kiddies' Cakewalk

  • Life of an American Fireman

  • A Chess Dispute

  • Hammerfest

  • The Delhi Durbar

  • Coronation Durbar at Delhi

  • The Extraordinary Waiter

  • A Trip to the Moon

    ★★★★★

  • Loie Fuller

  • His Only Pair

  • Scrooge; or Marley's Ghost

  • The Big Swallow

  • The Waif and the Wizard

  • The Cheese Mites, or Lilliputians in a London Restaurant

  • The Man with the Rubber Head

  • The Magic Sword

    ★★★★★

  • The Haunted Curiosity Shop

  • The Deonzo Brothers

  • Undressing Extraordinary

  • The Countryman and the Cinematograph

  • An Over-Incubated Baby

  • Artistic Creation

  • A Railway Collision

  • His Brave Defender

  • An Exciting Pillow Fight

  • Entry of the Scots' Guards into Bloemfontein

  • Cronje's Surrender to Lord Roberts

  • Army Life: Mounted Infantry

  • Upside Down; or, The Human Flies

  • Attack on a Piquet

  • A Camp Smithy

  • Serpentine Dance by Mme. Bob Walter

  • A Favourite Domestic Scene

  • Tommy Atkins in the Park

  • The Four Troublesome Heads

    ★★★★★

  • The Astronomer's Dream

  • Tetherball, or Do-Do

  • Come Along, Do!

  • Sirdar's Reception at Guildhall

  • A Switchback Railway

  • The Launch of H.M.S. Albion

  • Cupid at the Washtub

  • Robbery

  • Fishermen and Boat at Port Said

  • Women Fetching Water from the Nile

  • The Haunted Castle

    ★★★★★

  • A Sea Cave Near Lisbon

  • Two AM; or, The Husband's Return

  • The Twins' Tea Party

  • Scene on the river Thames