truman has logged 44 entries for films during February 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Room

The Room

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
Loving

Loving

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Elle

Elle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scrumped

Scrumped

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
What's Up, Tiger Lily?

What's Up, Tiger Lily?

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pinocchio

Pinocchio

2002
×
Read the review Edit this entry  
13
Elvis & Nixon

Elvis & Nixon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lion

Lion

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Return to the Wild: The Chris McCandless Story

Return to the Wild: The Chris McCandless Story

2014
×
Edit this entry  
06
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Hold That Ghost

Hold That Ghost

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Split

Split

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Gold

Gold

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The In-Laws

The In-Laws

1979
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Moana

Moana

2016
×
★★★
Edit this entry