Sort by

truman has logged 36 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Iowa

Iowa

2005
×
Read the review Edit this entry  
30
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Grease

Grease

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
Edit this entry  
16
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Deadlines

Deadlines

×
Edit this entry  
15
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
REM Sleep

REM Sleep

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Gotti

Gotti

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
History of the World: Part I

History of the World: Part I

1981
×
★★★
Edit this entry  
04
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Grease

Grease

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Producers

The Producers

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry