truman has logged 42 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Metropolis

Metropolis

1927
×
Read the review Edit this entry  
25
Dickson Experimental Sound Film

Dickson Experimental Sound Film

1894
×
Edit this entry  
24
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
Read the review Edit this entry  
18
The Rink

The Rink

1916
×
Edit this entry  
18
The Black Panthers: Vanguard of the Revolution

The Black Panthers: Vanguard of the Revolution

2015
×
Edit this entry  
18
A Corner in Wheat

A Corner in Wheat

1909
×
Read the review Edit this entry  
17
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Cheat

The Cheat

1915
×
Read the review Edit this entry  
17
Rescued by Rover

Rescued by Rover

1905
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Girl and Her Trust

The Girl and Her Trust

1912
×
Read the review Edit this entry  
16
Rescued by Rover

Rescued by Rover

1905
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Before the Nickelodeon: The Cinema of Edwin S. Porter

Before the Nickelodeon: The Cinema of Edwin S. Porter

1982
×
Read the review Edit this entry  
11
Rescued from an Eagle's Nest

Rescued from an Eagle's Nest

1908
×
Edit this entry  
11
How They Do Things on the Bowery

How They Do Things on the Bowery

1902
×
Edit this entry  
11
Jack and the Beanstalk

Jack and the Beanstalk

1902
×
Edit this entry  
11
Bluebeard

Bluebeard

1901
×
Edit this entry  
11
Appointment by Telephone

Appointment by Telephone

1902
×
Edit this entry  
11
Life of an American Fireman

Life of an American Fireman

1903
×
Edit this entry  
11
Elephants Shooting the Chutes at Luna Park

Elephants Shooting the Chutes at Luna Park

1904
×
Edit this entry  
11
Execution of Czolgosz with Panorama of Auburn Prison

Execution of Czolgosz with Panorama of Auburn Prison

1901
×
Edit this entry  
11
President McKinley's Speech at the Pan-American Exposition

President McKinley's Speech at the Pan-American Exposition

1901
×
Edit this entry  
11
President McKinley and Escort Going to the Capitol

President McKinley and Escort Going to the Capitol

1901
×
Edit this entry  
11
Sampson-Schley Controversy

Sampson-Schley Controversy

1901
×
Edit this entry  
11
The Finish of Bridget McKeen

The Finish of Bridget McKeen

1901
×
Edit this entry  
11
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
11
The Miller and the Sweep

The Miller and the Sweep

1897
×
Edit this entry  
11
Let Me Dream Again

Let Me Dream Again

1900
×
Edit this entry  
11
The Kiss in the Tunnel

The Kiss in the Tunnel

1899
×
Edit this entry  
10
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
Read the review Edit this entry