• The Wonderful Story of Henry Sugar

    The Wonderful Story of Henry Sugar

    ★★★★

    Wes Anderson Ranked

    Even as a short film, Wes Anderson COOKED.

  • Miraculous: Ladybug & Cat Noir, The Movie

    Miraculous: Ladybug & Cat Noir, The Movie

    ★★★

    My partner wanted this to be a background movie, but I accidentally got invested.

  • The Creator

    The Creator

    ★★★

    Gareth Edwards Ranked

    The trailer was better.

  • Flora and Son

    Flora and Son

    ★★★½

    After a rocky start, the movie got more charming as it progressed and I genuinely loved the ending.

  • Dumb Money

    Dumb Money

    ★★★½

    I'll be waiting for the next movie where Paul Dano will again play a streamer.

  • Spy Kids: Armageddon

    Spy Kids: Armageddon

    ★★

    This felt like a feature-length Dhar Mann skit.

  • Expend4bles

    Expend4bles

    The Expendables Ranked

    The way my eyes rolled after hearing some of the dialogue in this movie.

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★½

    I don't think I can ever watch this film again, but I also can't deny how great it was either.

  • Hidden Strike

    Hidden Strike

    ★★½

    Both Jackie Chan and John Cena proved that they together can make any bad movie entertaining.

  • Fight Club

    Fight Club

    ★★★★★

    Imagine being Jared Leto and just getting the shit beaten out of.

  • Love at First Sight

    Love at First Sight

    ★★½

    I needed a generic romance movie on Netflix as a background movie and Love at First Sight did its job.

  • Bottoms

    Bottoms

    ★★★★½

    Movies like this and Theater Camp remind me that comedies can be genuinely funny and not that generic shit Hollywood likes to shit out from their assembly line.