RSS feed for Tryggvi
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Edit this entry  
24
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Game Night

Game Night

2018
×
★★
Edit this entry  
28
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Border

Border

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★★
Edit this entry  
18
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
Edit this entry  
13
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Departed

The Departed

2006
×
★★★
Edit this entry  
11
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★
Edit this entry  
10
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Utøya: July 22

Utøya: July 22

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Edit this entry  
14
Winter Brothers

Winter Brothers

2017
×
★★★
Edit this entry  
31
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★
Edit this entry  
29
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Tokyo-Ga

Tokyo-Ga

1985
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

1960
×
★★
Edit this entry  
29
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★½
Edit this entry  
21
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Escape to Victory

Escape to Victory

1981
×
★½
Edit this entry  
10
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Insomnia

Insomnia

1997
×
★★★
Edit this entry  
06
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
27
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Equinox Flower

Equinox Flower

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Lucky

Lucky

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Watch

The Watch

2012
×
½
Edit this entry  
04
Leningrad Cowboys Go America

Leningrad Cowboys Go America

1989
×
★★★½
Edit this entry  
28
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★
Edit this entry  
20
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★½
Edit this entry  
16
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★½
Edit this entry  
14
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
12
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry