RSS feed for Tryggvi

Tryggvi has logged 39 entries for mystery films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Game Night

Game Night

2018
×
★★
Edit this entry  
29
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Edit this entry  
29
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★
Edit this entry  
17
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★
Edit this entry  
10
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
Edit this entry  
25
Mute

Mute

2018
×
★★
Edit this entry  
05
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
True Crime

True Crime

1999
×
★★½
Edit this entry  
23
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★
Edit this entry  
01
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Edit this entry  
19
Absolute Power

Absolute Power

1997
×
★★★
Edit this entry  
20
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★½
Edit this entry  
12
Oldboy

Oldboy

2013
×
★½
Edit this entry  
11
I Remember You

I Remember You

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Edit this entry  
16
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★½
Edit this entry  
18
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★
Edit this entry  
11
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★½
Edit this entry  
11
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★½
Edit this entry  
11
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★½
Edit this entry  
06
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★
Edit this entry