RSS feed for Tryggvi

Tryggvi has logged 33 entries for romance films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★
Edit this entry  
30
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★
Edit this entry  
06
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
14
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Man Without a Past

The Man Without a Past

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
10
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★
Edit this entry  
22
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★½
Edit this entry  
05
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★★
Edit this entry  
24
The Break-Up

The Break-Up

2006
×
★★★
Edit this entry  
23
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★½
Edit this entry  
09
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★
Edit this entry  
24
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★½
Edit this entry  
08
Heartstone

Heartstone

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★★
Edit this entry  
10
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★½
Edit this entry  
28
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Edit this entry  
08
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★½
Edit this entry  
22
The Good Heart

The Good Heart

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★
Edit this entry  
10
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry