RSS feed for Tryggvi
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★
Edit this entry  
24
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★½
Edit this entry  
23
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★
Edit this entry  
15
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Heartstone

Heartstone

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★½
Edit this entry  
12
Oldboy

Oldboy

2013
×
★½
Edit this entry  
11
I Remember You

I Remember You

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Edit this entry  
16
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Cemetery of Splendour

Cemetery of Splendour

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
15
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Someone You Love

Someone You Love

2014
×
★★½
Edit this entry  
20
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★½
Edit this entry  
18
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Golem: How He Came Into the World

The Golem: How He Came Into the World

1920
×
★★★
Edit this entry  
16
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Edit this entry  
15
Nanook of the North

Nanook of the North

1922
×
Edit this entry  
15
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★
Edit this entry  
01
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★
Edit this entry  
30
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★
Edit this entry  
28
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★
Edit this entry  
20
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★½
Edit this entry  
14
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★★
Edit this entry  
06
A Man Called Ove

A Man Called Ove

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Marvellous

Marvellous

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Ref

The Ref

1994
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry