RSS feed for Tryggvi
  • Equinox Flower

    Equinox Flower

    ★★★★★

    Yasujiro Ozu's first color film is a delight. I appreciate it even more now having seen Daniel Raim's documentary on Ozu's later work, where his qualities come out even more than in his previous work. His use of color is quite exquisite; turns out Ozu designed the whole of the set design himself in marvellous detail, the title cards are his an so on. Thematically we are in the same bracket with the breakdown of the traditional Japanese family, a…

  • John Wick: Chapter 2

    John Wick: Chapter 2

    ★★

    The mafia backstory and the whole James Bond thing is just a total turnoff. It even ruins the good work already done on the raw, stylish first film. That would make this the first kind of sequel.

    Please, please, pretty please.. don't ruin what has (had?) a potential to be a great franchise and get back to doing the basics right in the next one.

  • Home Alone

    Home Alone

    ★★★

    Looking behind the hype and nostalgia, this is a fairly average slapstick comedy. However, this doesn't matter. We still love it, and rightfully so as it is perfect for what it wants to be.

  • Planes, Trains and Automobiles

    Planes, Trains and Automobiles

    ★★★★½

    John Hughes was a genius.

  • Hacksaw Ridge

    Hacksaw Ridge

    ★★★

    Superb combat scenes and overall a good cinematic experience. Would have gotten a proper rating if not for the religious drivel.

  • Ninotchka

    Ninotchka

    ★★★★

    "The last mass trials were a great success. There are going to be fewer but better Russians."

    - Brilliant

  • The Neon Demon

    The Neon Demon

    The emperor's new clothes.

  • Fail-Safe

    Fail-Safe

    ★★★★½

    Cold and documentary-like, this film brings to life the very real nuclear war threat of the 60's. Some fine camera work, lack of lighting (and music) and imaginative editing in the beginning and end scenes must have made this an harrowing experience for movie-goers at the time. Henry Fonda is effortlessly brilliant as usual and the cast as a whole very good.

    Essentially, this was shot in black and white.

  • 12 Angry Men

    12 Angry Men

    ★★★★

    Not bad for a first feature.

  • The Good Heart

    The Good Heart

    ★★½

    So many good things about the texture of this film. Costumes, make-up, lighting and some great work from the art department. Brian Cox is one of my favourite actors, but here he doesn't convince me. This is the problem - these fine actors don't get the tools to build believable characters. There is just something off, and when u describe a film in that way the script is usually to blame. There are just too many things in the story and the characters that are not believable.

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★★

    Many things I like, among them the set design with the vivid colours and forms. I can certainly understand why its considered a cult classic. However, I think it comes down to the fact that u either love or hate the musical score by Goblin. I couldn't decide on that because the girlfriend was very vocal about hating it (it might have had something to do with her being afraid of it waking up our 5 month old). So for…

  • Sideways

    Sideways

    ★★★★★

    One of my favourites and surely the best buddy-movie of all time. There is nothing not to like here; Miles even has a Saab. How Giamatti wasn't nominated for an Oscar I will never understand.