Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★
Edit this entry  
11
Swingers

Swingers

1996
×
★★★½
Edit this entry  
11
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Edit this entry  
10
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Apples

Apples

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Little Women

Little Women

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
The Banker

The Banker

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Driveways

Driveways

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
First Cow

First Cow

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Heist of the Century

The Heist of the Century

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Translators

The Translators

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Edit this entry  
01
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Swallow

Swallow

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Edit this entry  
28
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★
Edit this entry  
28
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★½
Edit this entry  
27
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
20
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Edit this entry  
19
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Other Me

The Other Me

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Edit this entry