RSS feed for Tom
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★½
Edit this entry  
11
Alien³

Alien³

1992
×
★★★
Edit this entry  
08
Thunderpants

Thunderpants

2002
×
★★★½
Edit this entry  
06
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Russia House

The Russia House

1990
×
★★½
Edit this entry  
04
Your Friend Andrew W.K.

Your Friend Andrew W.K.

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Wonderful Town

Wonderful Town

2007
×
★★★
Edit this entry  
01
Cafe

Cafe

2011
×
Edit this entry  
30
Top Cat Begins

Top Cat Begins

2015
×
½
Edit this entry  
28
The Raffle

The Raffle

1991
×
★★★
Edit this entry  
28
The Chase

The Chase

1994
×
★★½
Edit this entry  
27
Rumble on the Lot: Walter Hill's Streets of Fire Revisited

Rumble on the Lot: Walter Hill's Streets of Fire Revisited

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Up and Away

Up and Away

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Make Up

Make Up

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
Edit this entry  
22
Gulliver's Travels

Gulliver's Travels

2010
×
★★★
Edit this entry  
20
One-Eyed Jacks

One-Eyed Jacks

1961
×
★★★★
Edit this entry  
20
Forbidden Secrets

Forbidden Secrets

2005
×
★★½
Edit this entry  
18
Straightheads

Straightheads

2007
×
½
Edit this entry  
18
Victim

Victim

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Zebra Lounge

Zebra Lounge

2001
×
★★★
Edit this entry  
16
The Secret Garden

The Secret Garden

1993
×
★★★½
Edit this entry  
15
Stripped to Kill

Stripped to Kill

1987
×
★★★
Edit this entry  
14
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Eddie Murphy Raw

Eddie Murphy Raw

1987
×
★★½
Edit this entry  
11
The Ramen Girl

The Ramen Girl

2008
×
★★
Edit this entry  
11
Memoirs of a Survivor

Memoirs of a Survivor

1981
×
★★★★
Edit this entry  
10
Volver

Volver

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Bears and I

The Bears and I

1974
×
★★★
Edit this entry  
07
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★
Edit this entry  
07
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Police Academy

Police Academy

1984
×
★★★½
Edit this entry  
06
Tulip Fever

Tulip Fever

2017
×
★½
Edit this entry  
06
David Cross: Oh Come On

David Cross: Oh Come On

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Countdown

Countdown

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
The Smashing Pumpkins: Graceful Swans of Never

The Smashing Pumpkins: Graceful Swans of Never

2001
×
★★★½
Edit this entry  
27
Adult World

Adult World

2013
×
★½
Edit this entry  
27
Compulsion

Compulsion

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
Fear

Fear

1996
×
★★★
Edit this entry  
24
Fresh Meat

Fresh Meat

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
Dreambuilders

Dreambuilders

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Virtual Girl

Virtual Girl

1998
×
★★★
Edit this entry  
21
Bean

Bean

1997
×
★★★
Edit this entry  
20
Family Remains

Family Remains

1993
×
★★★★
Edit this entry  
18
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Instrument: Ten Years with the Band Fugazi

Instrument: Ten Years with the Band Fugazi

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
8:46

8:46

2020
×
★★★★
Edit this entry