RSS feed for Tom
  • Monkey Business

    ★★★½

  • High Noon

    ★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Lambert the Sheepish Lion

    ★★★

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★★

  • An American in Paris

    ★★★★

  • The Man in the White Suit

    ★★★½

  • Ace in the Hole

    ★★★½

  • Utopia

  • Rashomon

    ★★★½

  • In a Lonely Place

    ★★★★½

  • Cinderella

    ★★★★

  • D.O.A.

    ★★★★½

  • The Third Man

    ★★★★★

  • Kind Hearts and Coronets

    ★★★★½

  • Whisky Galore!

    ★★★½

  • How to Build an Igloo

    ★★★½

  • The Red Shoes

    ★★★★★

  • Letter from an Unknown Woman

    ★★★★

  • Brighton Rock

    ★★★★½

  • The Bishop's Wife

    ★★★★½

  • Black Narcissus

    ★★★★

  • Great Expectations

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • A Matter of Life and Death

    ★★★★½

  • Brief Encounter

    ★★★★★

  • I Know Where I'm Going!

    ★★★★

  • Dead of Night

    ★★★★

  • The Body Snatcher

    ★★★½

  • Arsenic and Old Lace

    ★★

  • Phantom of the Opera

    ★★

  • The Life and Death of Colonel Blimp

    ★★★★★

  • I Walked with a Zombie

    ★★★★

  • Man of Courage

    ★★★

  • Listen to Britain

  • Western Mail

    ★★½

  • The Wolf Man

    ★★★½

  • Dumbo

    ★★½

  • The Midnight Snack

    ★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • Fantasia

  • My Favorite Wife

    ★★★★½

  • A Chump at Oxford

    ★★★½

  • Puss Gets the Boot

    ★★★

  • His Girl Friday

    ★★★★★

  • The Flying Deuces

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★

  • Goodbye, Mr. Chips

    ★★★★½

  • Block-Heads

    ★★★★

  • Bringing Up Baby

    ★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • The Awful Truth

    ★★★★

  • Topper

    ★★★★★

  • Grand Illusion

    ★★★★½

  • Rootin' Tootin' Rhythm

    ★★★

  • The 39 Steps

    ★★★★

  • The Bride of Frankenstein

  • Man of Aran

    ★★★★

  • Sons of the Desert

    ★★★★

  • Dirty Work

    ★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • King Kong

  • Towed in a Hole

    ★★★

  • Boo

    ★★

  • The Most Dangerous Game

    ★★★★

  • The Mummy

    ★★½

  • Frankenstein

    ★★★★★

  • One Good Turn

    ★★★½

  • M

    ★★★★½

  • Dracula

    ★★★★

  • The Skeleton Dance

    ★★★★

  • The Dancing Pig