RSS feed for Tom
  • Streets of Fire

    Streets of Fire

    ★★★★★

    Potent Cowboy Bebop DNA with a double dose of fully charged Jim Steinman. Moranis is wonderful, they all are. I've started it again right away.

  • Blackbeard's Ghost

    Blackbeard's Ghost

    ★★★★

    Planes, Trains and Automobiles by the sea.
    Peter Ustinov is charming playing Blackbeard as both Sid James and Kenneth Williams.

  • The Banker

    The Banker

    ★★★½

    Hard-boiled Robert Forster is a joy.

  • Jurassic Park

    Jurassic Park

    ★★★★★

    In praise of 1.85:1

    youtu.be/BKALxKbjOaE

  • The Beach Bum

    The Beach Bum

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The slim scene with Creed on the stereo was good, channeling Alan Partridge and the Black Beauty theme tune.

  • Hideaway

    Hideaway

    ★★★

    Trevor Jones pulled out his distinctive MIDI guitar from Labyrinth and without changing a single setting, knocked out an industrial metal score with bad but charming results.

  • Spontaneous Combustion

    Spontaneous Combustion

    ★★★★

    The Ink Spots' I Don't Want to Set The World on Fire and a chirpy 1950s newsreel singing the praises of a nuclear vault, the first 10 minutes of this is all the cool stuff from Fallout 3, 18 years before Bethesda 'borrowed' it.

    The 90s-set stuff is great too, with delightfully revolting special effects.

  • Gross Misconduct

    Gross Misconduct

    ★½

    Turns out when Amazon Prime says this Australian film is by George Miller, it actually means George T Miller, director of the seal film Andre, Cyberdog and The Never ending Story 2. It's very hard work.
    Amazon does correctly identify the real Alan "Dr Karl Kennedy" Fletcher though, in an early performance that shows why he stayed on Ramsay Street but didn't do films. Still, always nice to see him.

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

    About two and a half hours in, the woman sat next to me turned to her friend and said "This is the shittest film I've ever seen".
    And that was absolutely fine.

  • Body Shots

    Body Shots

    ½

    High on the worst films I've ever seen list.
    If you spot a copy in a charity shop, buy it and put it in the bin.

  • Paddington 2

    Paddington 2

    or...

    KEEP
    CALM
    AND
    PADDINGT
    ON

    A smug celebration of Bake-Off Britain.

    Also, about 30 actors were denied breaks by the jarring decision to have literally every speaking part a well established famous person. The whole thing felt cynical.

  • House

    House

    ★★★★★