Sort by

TSJ has logged 696 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Citizen X

Citizen X

1995
×
★★★
Edit this entry  
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Our Time

Our Time

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Garden of Hedon

Garden of Hedon

2013
×
½
Edit this entry  
29
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
29
APEX: The Secret Race Across America

APEX: The Secret Race Across America

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Porndemic

Porndemic

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
Monos

Monos

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Godzilla vs. SpaceGodzilla

Godzilla vs. SpaceGodzilla

1994
×
★★★
Edit this entry  
27
In a Glass Cage

In a Glass Cage

1986
×
★★★½
Edit this entry  
26
Bipolar Rock 'N Roller

Bipolar Rock 'N Roller

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★½
Edit this entry  
25
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Edit this entry  
24
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★½
Edit this entry  
24
Godzilla vs. Megaguirus

Godzilla vs. Megaguirus

2000
×
★★★
Edit this entry  
24
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
Paradise Hills

Paradise Hills

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
Dogman

Dogman

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★½
Edit this entry  
23
The Thirsty Dead

The Thirsty Dead

1974
×
Edit this entry  
22
Anna

Anna

2019
×
★★
Edit this entry  
22
The Three Musketeers

The Three Musketeers

2011
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Exorcism of Emily Rose

The Exorcism of Emily Rose

2005
×
★★½
Edit this entry  
21
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★½
Edit this entry  
21
House of Sand and Fog

House of Sand and Fog

2003
×
★★★½
Edit this entry  
20
Godzilla vs. Biollante

Godzilla vs. Biollante

1989
×
★★★
Edit this entry  
20
Die Sister, Die!

Die Sister, Die!

1978
×
★½
Edit this entry  
19
Godzilla vs. King Ghidorah

Godzilla vs. King Ghidorah

1991
×
★★★
Edit this entry  
19
The Mind Benders

The Mind Benders

1963
×
★★½
Edit this entry  
18
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★
Edit this entry  
18
Midnight Tease

Midnight Tease

1994
×
★★
Edit this entry  
18
Dead Presidents

Dead Presidents

1995
×
★★½
Edit this entry  
17
The Frighteners

The Frighteners

1996
×
★★★
Edit this entry  
17
The Return

The Return

2003
×
★★★½
Edit this entry  
16
Me and Orson Welles

Me and Orson Welles

2008
×
★★½
Edit this entry  
16
Fast Food Nation

Fast Food Nation

2006
×
★★½
Edit this entry  
16
Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack

Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack

2001
×
★★★
Edit this entry  
15
Gozu

Gozu

2003
×
★★★½
Edit this entry  
15
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★½
Edit this entry