RSS feed for amanda
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★
Edit this entry  
11
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Confessions of a Brazilian Call Girl

Confessions of a Brazilian Call Girl

2011
×
★★★
Edit this entry  
07
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
Hot Girls Wanted

Hot Girls Wanted

2015
×
Edit this entry  
24
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★½
Edit this entry  
20
Norman F***ing Rockwell

Norman F***ing Rockwell

×
Edit this entry  
10
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Edit this entry  
02
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Shame

Shame

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Elephant

Elephant

1989
×
Edit this entry  
24
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Edit this entry  
22
Trans-Europ-Express

Trans-Europ-Express

1966
×
★★★★
Edit this entry  
15
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★½
Edit this entry  
11
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★½
Edit this entry  
29
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
27
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★
Edit this entry  
10
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Lolita

Lolita

1997
×
★★★★
Edit this entry  
08
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Edit this entry  
07
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★
Edit this entry  
24
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
23
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Edit this entry  
17
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
12
22 July

22 July

2018
×
★★★½
Edit this entry