Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
★★
Edit this entry  
11
The Northman

The Northman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★
Edit this entry  
06
The Dry

The Dry

2020
×
★★½
Edit this entry  
04
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
CODA

CODA

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★
Edit this entry  
29
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★½
Edit this entry  
28
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Golden Voyage of Sinbad

The Golden Voyage of Sinbad

1973
×
★★
Edit this entry  
24
Becky

Becky

2020
×
★★
Edit this entry  
24
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★
Edit this entry  
21
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★★★½
Edit this entry  
21
Proxima

Proxima

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Heat

The Heat

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★
Edit this entry  
18
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
Edit this entry  
17
Friday

Friday

1995
×
★★★
Edit this entry  
16
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Broken Arrow

Broken Arrow

1996
×
★★★
Edit this entry  
31
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★
Edit this entry  
26
Locke

Locke

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★½
Edit this entry  
25
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Edit this entry  
19
Markus Eder: The Ultimate Run

Markus Eder: The Ultimate Run

2021
×
Edit this entry  
19
Action Directe

Action Directe

2020
×
Edit this entry  
19
From My Window

From My Window

2021
×
Edit this entry  
19
Follow the Light

Follow the Light

×
Edit this entry  
19
Deep Roots

Deep Roots

2020
×
Edit this entry  
12
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★½
Edit this entry  
10
The Batman

The Batman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★½
Edit this entry  
06
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Edit this entry  
06
Extraction

Extraction

2020
×
★★½
Edit this entry  
03
True History of the Kelly Gang

True History of the Kelly Gang

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★½
Edit this entry  
24
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★
Edit this entry  
23
Lilies of the Field

Lilies of the Field

1963
×
★★★
Edit this entry  
22
Buffalo Soldiers

Buffalo Soldiers

2001
×
★★★
Edit this entry