RSS feed for tstakesv
  • The Emperor's New Groove

    The Emperor's New Groove

    ★★★★½

    My wife and I are going to a Halloween party as Yzma and Kronk so we are watching this movie (more than once most likely) this week. 

    Pretty much the best straight up Disney cartoon ever made. I can’t believe they never were able to match the tone of this movie again.

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★½

    “N thar ye have it. Harry fakes his death in front of me as a funny prank. Bloody unfunny, that. But it all worked out in the end, as I knew t’would. This is Hagrid, signin’ off.”

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★★

    “I wonder what t’would feel like, ter get me paws on the Elder Wand? Probably bloody brilliant.”

  • Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd

    Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd

    ★★★

    BE QUIET....butt lick!
    *GASP* where’d you learn that!?
    From listening to you! *muffled sob* I HATE YOU!

  • Dumb and Dumber

    Dumb and Dumber

    ★★★★★

    One of the best 90s soundtracks.

  • Bruce Almighty

    Bruce Almighty

    ★★★★

    I feel for Jim Carrey a lot. He was my greatest hero when I was a kid. I don’t know anybody that doesn’t have some kind of Ace Ventura impression ready to go or who doesn’t quote Dumb and Dumber at least once in a while. 

    Somewhere along the way, he just stopped believing? I don’t know. He just seems like a really sad individual. I hope he can recover the joy he had at one time. 

    Oh yeah, uh I like this movie a lot. Funny, kinda schlocky, but I’m ok with that.

  • Liar Liar

    Liar Liar

    ★★★★½

    Ohhhhhh people hate Jim Carrey and the projects he chooses. It’s an established film-ism. I think the only universally loved Jim movies are Eternal Sunshine and Dumb & Dumber (maybe). 

    I can’t imagine this movie with anyone else.  Nobody could’ve pulled it off. Jim takes what is a by-the-numbers comedy and jams it so full of chaos and life and unmitigated enthusiasm, it’s inimitable. It’s so funny.


    I have singular critique of the movie: everyone’s teeth look so strange. They look fake?

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★★★½

    “Whhhaaaaaafhfhdhebbwdhhdddbbbbbshdhdhdhdhd.......bbbbshshshbbbawhhhaaaaaa haaa haaaaa haaaa.....*tear* *sob* *choke* Dumbledooooore.......”

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix

    Harry Potter and the Order of the Phoenix

    ★★★½

    “I was gone fer most of the school year on what Dumbledore said would be more like a holiday than anything else. It was not”

  • Harry Potter and the Goblet of Fire

    Harry Potter and the Goblet of Fire

    ★★★★

    “How come nobody wants ter drink a poly juice potion if me, Hagrid? I’d make a good poly juice, I’d reckon.”

  • Jexi

    Jexi

    Hey Siri, please help Adam DeVine find a good comedic vehicle.

  • Gemini Man

    Gemini Man

    ★★½

    The last 30 mins is real loose. Then the last 5 mins is absolutely awful.