Sort by

Surya has logged 237 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Minnal Murali

Minnal Murali

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Shyam Singha Roy

Shyam Singha Roy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Rangasthalam

Rangasthalam

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Pushpa: The Rise - Part 1

Pushpa: The Rise - Part 1

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Maanaadu

Maanaadu

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Manchi Rojulochaie

Manchi Rojulochaie

2021
×
Edit this entry  
21
Taken

Taken

2008
×
★★★★
Edit this entry  
20
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Pushpa: The Rise - Part 1

Pushpa: The Rise - Part 1

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Edit this entry  
08
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★½
Edit this entry  
07
Sooryavanshi

Sooryavanshi

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Midnight Runners

Midnight Runners

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Akhanda

Akhanda

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Annaatthe

Annaatthe

2021
×
★½
Edit this entry  
01
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Drushyam 2

Drushyam 2

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Republic

Republic

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Aaradugula Bullet

Aaradugula Bullet

2021
×
½
Edit this entry  
25
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Adbhutham

Adbhutham

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
Manasanamaha

Manasanamaha

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Confessions

Confessions

2010
×
★★★½
Edit this entry  
21
Up

Up

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Sridevi Soda Center

Sridevi Soda Center

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Maha Samudram

Maha Samudram

2021
×
★★
Edit this entry  
14
Jai Bhim

Jai Bhim

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Talaash

Talaash

2012
×
★★★½
Edit this entry  
09
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
Chhichhore

Chhichhore

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Love Story

Love Story

2021
×
★★
Edit this entry  
04
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Edit this entry  
03
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry