RSS feed for ttravis15
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★★

  • Split

    ★★★½

  • Nocturnal Animals

  • The Neon Demon

    ★★½

  • Raw

    ★★★★★

  • Hell House LLC

    ★★★

  • Green Room

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • The Witch

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • It Follows

    ★★★★½

  • The Babadook

    ★★★★

  • The Cabin in the Woods

    ★★★

  • WALL·E

    ★★★★★

  • Shaun of the Dead

    ★★★½

  • Following

  • Clean, Shaven

    ★★★½

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • Falling Down

    ★★½

  • Beauty and the Beast

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Child's Play 2

    ★★★

  • Back to the Future Part II

    ★★★

  • The Little Mermaid

    ★★★½

  • sex, lies, and videotape

  • The Abyss

    ★★★★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★★

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★★

  • Batman

    ★★★★

  • Dead Poets Society

    ★★★½

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★½

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Say Anything...

    ★★★★½

  • Intruder

    ★★★

  • Child's Play

    ★★★

  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

    ★★★

  • Stand by Me

  • Blue Velvet

    ★★★★★

  • Aliens

    ★★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★½

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • The Stuff

    ★★★

  • The Breakfast Club

  • Friday the 13th: The Final Chapter

    ★★½

  • White Dog

    ★★★½

  • The Thing

    ★★★★★

  • Altered States

    ★★★½

  • Raging Bull

    ★★★★★

  • The Elephant Man

    ★★★

  • Ordinary People

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Friday the 13th

    ★★★

  • Cannibal Holocaust

  • Alien

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

    ★★½

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Chinatown

    ★★★★★

  • El Topo

  • Kwaidan

    ★★★★★

  • The Exterminating Angel

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • The Wages of Fear

    ★★★★★

  • The Third Man

  • Bicycle Thieves

  • Rope

  • The Red Shoes