Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
19
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lolita

Lolita

1962
×
Edit this entry  
15
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
02
عقلي

عقلي

2018
×
Edit this entry  
02
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Edit this entry  
29
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★
Edit this entry  
24
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★
Edit this entry  
19
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Whisker Away

A Whisker Away

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★
Edit this entry  
11
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Killer Elite

Killer Elite

2011
×
★★★
Edit this entry  
10
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
09
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Clerks

Clerks

1994
×
★★★½
Edit this entry  
08
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Boy Who Harnessed the Wind

The Boy Who Harnessed the Wind

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Ferdinand

Ferdinand

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Vice

Vice

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
Sweet November

Sweet November

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Game Changers

The Game Changers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★
Edit this entry  
31
Cadaver

Cadaver

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
31
The Adjustment Bureau

The Adjustment Bureau

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Villainous Returns

The Villainous Returns

2006
×
★★½
Edit this entry  
29
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
Edit this entry  
28
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Spun

Spun

2002
×
★★★
Edit this entry  
27
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Kingdom

The Kingdom

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
20
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★½
Edit this entry