• WHAT DID JACK DO?

    WHAT DID JACK DO?

    ★★★

    you can tell by his eyes that he’s in love :(

  • Schindler's List

    Schindler's List

    ★★★★★

    The way i cried so hard at the end..

  • Happiest Season

    Happiest Season

    ★★½

    The ex-girlfriend tho...

  • Interstellar

    Interstellar

    ★★★★½

    I had to rewatch it when i read on Twitter that since Interstellar was released back in 2014, only about 45 minutes have passed on Miller’s planet!

  • Casablanca

    Casablanca

    ★★★★

    i watched it a long time ago but i still remember how much i loved this film

  • Rebecca

    Rebecca

    ★★★

    kind of liked it but i hate the idea that everything happened so quickly

  • Loving Vincent

    Loving Vincent

    ★★★★

    “I saw in this reaper the image of death. But in this death nothing is sad, it takes place in broad daylight with a sun that floods everything with a light of fine gold.”

    _Vincent van Gogh

  • If Anything Happens I Love You

    If Anything Happens I Love You

    I cannot stop crying

  • Over the Moon

    Over the Moon

    ★★★★

    The star sang and said ”it was a desert on the moon when we arrived, gathering all of my tears, heartbreak and sighs.” 

  • The Shining

    The Shining

    ★★★★★

    I REALLY CANNOT STOP MYSELF FROM REWATCHING IT‼️

  • A Whisker Away

    A Whisker Away

    ★★

    i loved the visuals, and the cats too

  • Forrest Gump

    Forrest Gump

    ★★★½

    “God is listening? What a crock of shit.”