• Get the Hell Out

    Get the Hell Out

    ★★★

    The notorious, headline-grabbing brawls in Taiwanese parliament are parodied with a gonzo energy in I-Fan Wang’s entertaining debut feature film. READ MORE: www.throughthetreesmag.com/post/tiff-2020-review-get-the-hell-out

  • Marygoround

    Marygoround

    ★★★★½

    In the hands of Polish director Daria Woszek, womanhood and the menopause is turned into a compassionate, radiant Hopperesque vision. Working from a screenplay she co-wrote with Sylwester Piechura and Aleksandra Swierk, it was informed by both her lead actress Grazyna Misiorowska and mother’s experience of ‘the change.’
    READ MORE: www.throughthetreesmag.com/post/fantasia-2020-interview-marygoround-maryjki

  • Special Actors

    Special Actors

    ★★★

    Watching it is like being given a tender embrace when you’re feeling fragile and it works best as a charming tribute to the power of teamwork, kinship and supportive relationships. READ MORE: www.throughthetreesmag.com/post/fantasia-2020-review-special-actors

  • Gretel & Hansel

    Gretel & Hansel

    ★★★

    Gretel & Hansel is the third film from Osgood “Oz” Perkins, one of the most underrated horror film practitioners currently working. His exacting visual approach has something in common with Ari Aster, a far more widely appreciated up-and-coming genre specialist. Like Aster, Perkins’ cinema is one of carefully considered, painterly tableaus; stringently symmetrical compositions that eerily belie the chaos they contain. READ MORE: www.throughthetreesmag.com/post/review-gretel-hansel

  • Fanny Lye Deliver'd

    Fanny Lye Deliver'd

    ★★

    Returning home from church, Fanny Lye (Maxine Peake) and her abusive Puritan husband John (Charles Dance) spot something strange – there’s smoke coming from their chimney, though they didn’t leave a fire burning. Ominously, a voice-over lets us know that something bad is about to happen. But what unfolds isn’t quite what you’d expect, and the identity of the villain turns out to be pretty fluid. READ MORE: www.throughthetreesmag.com/post/review-fanny-lye-deliver-d

  • Random Acts of Violence

    Random Acts of Violence

    ★★★

    “All tortured women and bisections and disembowellings. Who comes up with this stuff?” Lovers of horror and true crime are used to being asked “Why would you watch this kind of thing?” but the question of creator responsibility, motive and accountability is often somewhat more loaded. READ MORE: www.throughthetreesmag.com/post/review-random-acts-of-violence and here www.throughthetreesmag.com/post/interview-random-acts-of-violence

  • The Columnist

    The Columnist

    ★★★★

    This hilarious Dutch black comedy takes aim at the subject of online etiquette from all angles by debating censorship and freedom of speech in the social media era in gloriously entertaining fashion.
    READ MORE: www.throughthetreesmag.com/post/fantasia-review-the-columnist

  • Fried Barry

    Fried Barry

    ★★★

    Ryan Kruger’s debut feature, based on his 2016 short of the same title, plays out like the mutant lovechild of Jonas Åkerlund’s controversial music video for The Prodigy’s Smack my Bitch Up video and Under the Skin. READ MORE: www.throughthetreesmag.com/post/fantasia-review-fried-barry

  • Sleep

    Sleep

    ★★★★

    In his smart and visually arresting debut feature, director and co-writer Michael Venus blurs the line between dreams and reality to drop a breadcrumb trail leading to the cause of a woman’s disturbed sleep patterns. READ MORE: www.throughthetreesmag.com/post/fantasia-review-sleep-schlaf

  • The Woman in Black

    The Woman in Black

    ★★★★★

    The Woman in Black has had success in many guises. Susan Hill's original 1983 novel is a beautifully written, mean-spirited ghost story which is unforgettably bleak. The long-running play uses the trappings of theatre to add new chilly dimensions, while the 2012 feature film was a surprisingly effective, albeit neutered, adaptation. Another version has long been hidden away, coveted by genre fans and available only on dodgy discs and Youtube rips. Herbert Wise's 1989 TV movie adaptation, scripted by the legendary Nigel Kneale has never had an official UK release, so its arrival on Blu-ray is big news.
    READ MORE: www.throughthetreesmag.com/post/review-the-woman-in-black-1989

  • La Llorona

    La Llorona

    ★★★★★

    Real-life horror fuels the fear in this bewitching Guatemalan ghost story from writer/director Jayro Bustamante, co-written with Lisandro Sanchez. Most recently explored onscreen in the little-loved Conjuring Universe entry The Curse of La Llorona, here the Latin American legend of the weeping woman is worked into a blistering attack on abuses of power, as vengeance comes a-calling for an elderly, unrepentant general.
    READ MORE: www.throughthetreesmag.com/post/review-la-llorona

  • Upgrade

    Upgrade

    ★★★

    Upgrade manages to be simultaneously forward looking and backward looking – a throwback to the mid-budget, high-concept sci-fi/action flicks of the 1980s and a comment on very contemporary anxieties about the growing omnipresence of ‘smart’ technology in our day-to-day lives. Both lines of inquiry are promising but they also make for strange bedfellows – it is a film that, like its hero, ultimately suffers from an identity crisis.
    READ MORE: www.throughthetreesmag.com/post/review-upgrade