Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
lucy

lucy

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for lucy
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • lucy’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★★ Rewatched by lucy 17 May 2022

    bestie & i were GAGGING

  • On the Count of Three

    On the Count of Three 2021

    ★★★½ Watched by lucy 14 May 2022

    fuck zoloft!

  • Scream

    Scream 2022

    ★★★★★ Rewatched by lucy 13 May 2022 5

    she’s toast 😭😭😭

  • The Perks of Being a Wallflower

    The Perks of Being a Wallflower 2012

    ★★★★★ Rewatched by lucy 07 May 2022

    regressing back to my tumblr years

  • Drag Me to Hell

    Drag Me to Hell 2009

    ★★★½ Rewatched by lucy 06 May 2022

    CHOKE ON IT BITCH!

  • When Harry Met Sally...

    When Harry Met Sally... 1989

    ★★★★ Watched by lucy 06 May 2022 2

    meg ryan is soo loved

  • Welcome to the Dollhouse

    Welcome to the Dollhouse 1995

    ★★★★ Watched by lucy 05 May 2022 2

    oh god she’s just like me

  • Uncharted

    Uncharted 2022

    ★★ Watched by lucy 02 May 2022 2

    #NotMyUncharted

  • Crush

    Crush 2022

    ★★★½ Watched by lucy 30 Apr 2022 2

    rowan blanchard is MOTHER & i’m allowed to say it

  • The Cement Garden

    The Cement Garden 1993

    ★★½ Watched by lucy 30 Apr 2022

    you dip the weird cinematography into the incest plotline and it’s just bad😍

  • The Northman

    The Northman 2022

    ★★★★ Watched by lucy 29 Apr 2022 2

    anya’s MOTHER card will never decline

  • Her

    Her 2013

    ★★★★½ Rewatched by lucy 26 Apr 2022 2

    when the asmr roleplay is too good

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 96

Review Tags

47
  • watched at home
  • watched it online
  • netflix
  • with angel
  • hbo
  • with aya
  • prime
  • blu-ray
  • with alex
  • theater
  • hulu
  • with andrew
  • disney+
  • tubi
  • sister's house
  • regal
  • dvd
  • with alex m
  • with ariadne
  • with mom
  • youtube
  • amc
  • shudder
  • criterion channel
  • showtime
  • with enzo
  • with gaby
  • kanopy
  • peacock
  • with daniel
  • with joselyn
  • with nicole
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro