Spencer

Spencer ★★★★

öncelikle kristen stewart hanımefendinin oscarı hayırlı olsun şimdiden.. bize sürpriz bir şekilde muazzam bir oyunculuk izlettiği için teşekkürler..
bu çok başarılı oyunculuğun yanında övülecek bir çok şeye daha sahipti spencer.
harika bir sinematografi eşliğinde adeta bir tabloyu andırırcasına görüntüler, kostümler, mekanlar filmin inanılmaz estetik ve güzel gözükmesini sağlamış.
fakat tüm bu güzel görüntülerin içerisinde inanılmaz kaotik ve gerilim yüklü bir sıkışmışlık hikayesi yatıyor..
bu noktada bazı izleyicilerin eleştirdiği, filmin bir biyografi filminden uzak olduğu ve prenses diana karakterine yüzeysel yaklaşıldığını savunan fikirlere karşı çıkmak gerek bana kalırsa..
çünkü filmin prenses diana'yı derinlemesine anlatmaya çabalayan bir biyografi filmi olma gibi bir amacı yok zaten..
prenses mertebesinde, fazlasıyla lüks, zengin ve rahat bir yaşam süren bir kadının bu üst sınıf ortam içerisinde fikirlerinin, istediklerinin tümüyle kendisin yok sayıldığı, katı kuralların hakim olduğu bir düzene baş kaldırışını izletiyor bize film.
ve bunu, bizi karakterle bir bütün haline getirip duygusal ögeler ile birlikte gerçekten o sıkışmışlık hissini içimize en daraltıcı şekilde işleyerek harika bir şekilde ortaya koyuyor..
özellikle diana'nın kendini ait hissetmediği bu dünyadan kurtuluşunu hayal ederken o dans ettiği ve çocukluğunu düşündüğü sahneler büyüleyici güzellikteydi resmen..
bu gibi bir çok can alıcı sahnede çalan müzikler ve muazzam kamera kullanımı ise yaşanılan deneyimi ve filmden alınan zevki ikiye katlıyor..
her şey başarılı bir şekilde ilmek ilmek işlenmişken, tüm bu başarılı şeylerin yanında hoşuma gitmeyen ve böyle olsa daha iyi olurdu diye düşündüğüm şeyse, sanırım filmin biraz aceleye geldiğini düşündüğüm finali..
film finalde izleyiciye istediğini veriyor belki ama bu süreç biraz hızlı yaşanıyor sanki..
yani karakterin o sıkışmışlık hissini bu kadar derinden içimize işlerken bu hayattan kurtuluşunu daha iyi resmedebilirdi sanki film..
gerçi tarihi bir kişilikten yola çıkıldığı için elbette kafasına göre bir yol çizemezdi belki fakat insan ister istemez dolu dolu bir oh amk canıma değsin demek istiyordu bana kalırsa..
kendisiyle ilk defa tanıştığım yönetmen pablo larraín'i de oldukça başarılı buldum..
filmde yönetmenin dokunuşları oldukça belirgin ve başarılı bir şekilde göze çarpıyordu..
ayrıca filmin derdiyle benzer bulduğum fakat işleniş olarak daha ilginç ve farklı bir yol seçen 2019 yapımı swallow filmini de bu ana fikirde bir film izlemek isteyenlere öneririm..
spencer'ı izlerken aklıma geldi yer yer..
özellikle inci kolyenin çorbaya döküldüğü o sahnede..
işin özü bu film olmuş dostlarım..
bu yıl çıkan filmlerde izlediklerim arasında üst sıralarda yer edinebilecek bir film oldu benim için spencer..

enes liked these reviews